Newsletter

MFiPR: Forum Wizja Rozwoju 2020 (komunikat)

24.08.2020, 20:06aktualizacja: 24.08.2020, 20:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

To jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce, które po raz trzeci odbywa się w Gdyni. Jego uczestnicy rozmawiają o różnorodnych wyzwania stojących przed polską gospodarką – od innowacyjności, ekomobilności, energetyki wiatrowej po społeczną odpowiedzialność biznesu i koniecznych działania w dobie pandemii COVID-19. W tegorocznej edycji forum wzięły udział minister

Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister Anna Gembicka.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, rozpoczęła swój udział w forum od wystąpienia podczas sesji plenarnej. Mówiła między innymi o realizowanej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jej efektach, również w kontekście walki ze skutkami pandemii.

– Troszczymy się o to, by możliwości rozwoju i korzyści z nowych inwestycji dotarły do wszystkich i wszędzie. Ten cel wdrażamy za pomocą takich programów, jak Mosty dla Regionów, Dostępność Plus, specjalne programy dla Śląska i Bieszczad czy Pakiet dla Miast Średnich – podkreślała szefowa MFiPR.

Wystąpienie minister Jarosińskiej-Jedynak dotyczyło również wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. – Te ogromne środki przekuwamy w konkretne programy i inwestycje. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pracujemy nad kontynuacją polityki spójności, Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, inicjatywy React-EU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

O Tarczy Antykryzysowej i Polsce Wschodniej

Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wzięła również udział w dwóch dyskusjach panelowych. Pierwsza z nich dotyczyła Tarczy Antykryzysowej jako elementu nowego ładu gospodarczego, druga – znaczenia inwestycji w Polsce Wschodniej dla rozwoju gospodarczego całego kraju. Uczestnicy pierwszego panelu rozmawiali między innymi o znaczeniu Tarczy Antykryzysowej i jej efektach już odczuwalnych dla polskich przedsiębiorców. Bezprecedensowa pomoc państwa w ustabilizowaniu sytuacji przedsiębiorstw w czasie lockdownu pozwoliła wielu firmom przetrwać najtrudniejszy moment pandemii. Tarcze pomocowe, antykryzysowe i finansowe były tworzone głównie z myślą o zachowaniu miejsc pracy. Do odbudowy gospodarki mają zostać wykorzystane również fundusze unijne na nową perspektywę finansową w latach 2021-2027, w tym fundusz odbudowy.

– Te środki będziemy przeznaczać na działania długofalowe wspierające realizację celów rozwojowych Polski, określonych między innymi w Strategii na rzecz Odpowiedniego Rozwoju. Jednocześnie nasze działania będą wpisywać się w jasno określone cele Komisji Europejskiej, czyli cyfryzację i zielony ład. Spodziewamy się, że w wyniku zainwestowanych środków europejskich w ciągu najbliższych kilku lat zwiększy się produktywność polskich przedsiębiorstw. Na większa skalę zastosujemy automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych, skuteczniej wykorzystamy badania naukowe do podniesienia innowacyjności przedsiębiorstw. Umocnieni się dzięki temu pozycja polskich firm w światowych łańcuchach dostaw – mówiła minister Jarosińska-Jedynak.

16 lat Polski w Unii Europejskiej to czas dynamicznych zmian. Jednym z obszarów, gdzie zmiany te widać najwyraźniej, jest Polska Wschodnia. Dzięki polityce spójności Unii Europejskiej na terenie pięciu wschodnich województw – lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego – zrealizowano już ponad 57 tysięcy projektów o wartości ponad 210 miliardów złotych.

– Wdrażany w latach 2014-2020 Program Polska Wschodnia jest już drugą edycją specjalnego instrumentu polityki spójności przeznaczonego tylko dla pięciu najsłabiej rozwiniętych województw kraju. Obecnie w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pracujemy nad formułą programu, która przez kolejne siedem lat, w nowej perspektywie budżetowej UE, umożliwi kontynuację procesów zainicjowanych w Polsce Wschodniej. Wsparcie z Funduszy Europejskich jest przeznaczone dla różnych obszarów, między innymi przedsiębiorstw z sektora MŚP, transportu miejskiego, dróg i szklaków kolejowych – wyliczała minister Jarosińska-Jedynak.

O polityce senioralnej i kołach gospodyń wiejskich

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka, która również bierze udział w tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju, uczestniczy w dwóch panelach dotyczących kwestii społecznych – 24 sierpnia w Pomorskim Forum Kół Gospodyń Wiejskich, a 25 sierpnia w panelu „Seniorzy ważnym ogniwem gospodarki – polityka senioralna wyzwaniem dla rządzących”.

Szczegółowe informacje o Forum Wizja Rozwoju (https://wizjarozwoju.pl/).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.08.2020, 20:06
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii