Newsletter

MFiPR: Kielecki spodek otwarty (komunikat)

27.08.2020, 17:32aktualizacja: 27.08.2020, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Zakończyła się modernizacja kieleckiego centrum komunikacyjnego. Po blisko dwuletnim remoncie kielecki spodek znów jest otwarty. Niebawem z dworca odjadą pierwsi podróżni. Modernizacja była możliwa dzięki środkom unijnym z Programu Polska Wschodnia. W uroczystym otwarciu wziął udział Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Kielecki spodek to jeden z symboli miasta. Od ponad 30 lat jego charakterystyczna kopuła jest punktem orientacyjnym dla mieszkańców i podróżnych odwiedzających Kielce. Na kilka lat zniknęła, aby dziś zalśnić nowym blaskiem. Remont dworca był możliwy dzięki Funduszom Europejskim, a dokładnie Programowi Polska Wschodnia – powiedział wiceminister Grzegorz Puda.

Wartość inwestycji to ponad 68 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło niemal 48 milionów złotych.

Nowoczesny i dostępny

Modernizacja dworca rozpoczęła się jesienią 2018 roku. W ciągu blisko dwóch lat dworzec został wybudowany „na nowo”. Bryła obiektu z charakterystyczną kopułą została zachowana, jednak dzięki materiałom wykończeniowym i nowym elementom elewacji nabrała nowoczesnego wyglądu.

Odnowiony dworzec jest pozbawiony barier architektonicznych i dostępny dla podróżnych ze szczególnymi potrzebami. Wewnątrz budynku są nowe kasy biletowe, ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu, a także miejsce na punkty usługowe i gastronomiczne. Przebudowane zostały również perony. Przewidziano też powierzchnię na organizację wystaw i wydarzeń miejskich, a na antresoli dworca powstanie mediateka. Na nowo zagospodarowany został również teren wokół dworca. Zasadzono zieleń, a przed wejściem ustawiono fontannę.

Po modernizacji dworzec będzie pełnił funkcję nowoczesnego centrum komunikacyjnego, które połączy transport miejski, podmiejski i dalekobieżny. Otwarcie dworca pomoże uporządkować połączenia komunikacji podmiejskiej. Wiele tras autobusów podmiejskich kończących się teraz w różnych częściach miasta zostanie przekierowanych na dworzec.

– Unia Europejska aspiruje do bycia pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Budowa Centrum Komunikacyjnego, w ramach projektu rozwoju komunikacji publicznej w Kielcach, idealnie wpisuje się w unijny Zielony Ład. Nowoczesny dworzec z systemem informacji dla pasażerów będzie dodatkową zachętą do korzystania z transportu publicznego i zmniejszy zagęszczenie ruchu, co będzie miało pozytywne skutki dla środowiska. Dofinansowanie 184 milionów złotych z budżetu UE na rozwój komunikacji publicznej w Kielcach to nie tylko inwestycja w zmniejszenie emisyjności gospodarki, lecz także w zachowanie dziedzictwa architektonicznego. Kielecki dworzec autobusowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także w Polsce i w całej Unii Europejskiej – mówił dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zrównoważony transport miejski

Program Polska Wschodnia wspiera 14 inwestycji w ekologiczny transport miejski w stolicach województw Polski Wschodniej. 3 z nich – w Lublinie, Rzeszowie i Kielcach – już się zakończyły. Realizacja pozostałych projektów jeszcze trwa, ale pasażerowie już korzystają z niemal 160 nowych ekologicznych autobusów i trolejbusów, nowych buspasów, ścieżek rowerowych czy inteligentnych systemów transportowych.

– Zintegrowane, nowoczesne i ekologiczne systemy komunikacji publicznej to większa mobilność mieszkańców, łatwiejszy dostęp do rynków pracy i usług, wyższa jakość życia oraz atrakcyjność miasta i całego makroregionu dla inwestorów – podkreślał wiceminister Grzegorz Puda.

– W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pracujemy nad kontynuacją takich działań w programie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, również poza stolicami województw, w innych większych miastach makroregionu – dodał wiceminister.

Program Polska Wschodnia

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i ma służyć rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z programu są dofinansowywane projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji w MŚP, zdobywanie zagranicznych rynków, rozwój firm z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego, a także projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Całkowity budżet programu to ponad 8 miliardów złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.08.2020, 17:32
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ