Newsletter

MFiPR: Innowacyjność nadal priorytetem w inwestowaniu funduszy unijnych (komunikat)

11.09.2020, 17:00aktualizacja: 11.09.2020, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Z Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności będziemy mieli do dyspozycji około 57 miliardów euro. Jak zainwestować te pieniądze by podnieść innowacyjność polskiej gospodarki? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy posiedzenia Rady do spraw Innowacyjności, do której należy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Za przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

- Kryzys przyniósł spowolnienie gospodarcze i ograniczył inwestycje. Niepewność odnośnie dalszego przebiegu pandemii przełożyła się na pogorszenie klimatu inwestycyjnego. Sytuacja wymusiła na części firm skupienie się na utrzymaniu bieżącej działalności, kosztem ograniczenia wydatków inwestycyjnych i wdrażania innowacji. Kluczowe w tej sytuacji jest wspieranie inwestycji – rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak podczas VII posiedzenia Rady ds. Innowacyjności.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej powiedziała, że innowacyjność od lat jest wspierana przez środki europejskie.

- W ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR) w obecnej perspektywie finansowej UE na realizację prac badawczo-rozwojowych zostało zawartych 2 tysiące umów o dofinansowanie o wartości przekraczającej 21 miliardów złotych. Wartość udzielonego wsparcia unijnego na realizację tych projektów to prawie 12 miliardów złotych – podkreśliła minister Jarosińska-jedynak oraz dodał - Gotowość do realizacji projektów B+R powinna skutkować także zainteresowaniem wdrażaniem wyników tych badań, co w efekcie zwiększy liczbę innowacji. Dotychczas w ramach POIR wsparcie uzyskało ponad 900 projektów, które dotyczą wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych technologii.

W MFiPR trwają pracę nad Krajowym Planem Odbudowy (KPO), który jest podstawą do sięgnięcia po pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy.

- W ramach kryteriów oceny projektów, wprowadziliśmy warunek tworzenia lub wykorzystania rozwiązań innowacyjnych w ramach danego projektu. Takie rozwiązanie wzmocni innowacyjny charakter

Krajowego Planu Odbudowy - zaznaczyła szefowa MFiPR.

Minister Jarosińska-Jedynak powiedziała, że pracując nad KPO zidentyfikowano wiele innowacyjnych pomysłów. Minister podkreśliła, aby pamiętać o tym, że projekty innowacyjne wymagają dużego zaangażowania w przygotowaniu do realizacji.

- Innowacyjne produkty i usługi są owocem bliskiej współpracy nauki z biznesem. Powinniśmy skuteczniej komercjalizować polskie pomysły, przekształcać je w polskie produkty wytwarzane przez polskie firmy. W ten sposób będziemy konkurować w najbardziej obecnie zyskownych obszarach gospodarki opartej na wiedzy. Będzie to możliwe dzięki wszechstronnej współpracy przedsiębiorców ze środowiskiem naukowym – dodała minister Jarosińska-Jedynak.

Rada do spraw Innowacyjności jest najważniejszym międzyresortowym koordynatorem polityki innowacyjności realizowanej przez rząd. Działania podejmowane przez radę mają charakter projektowy i służą koncentracji wysiłków i środków na zwiększaniu potencjału innowacyjności w Polsce. Rada inicjuje działania oraz proponuje rozwiązania, które pozwalają aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.09.2020, 17:00
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii