Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MK informuje:
„Z działalnością MRK wiążę nadzieję na konstruktywny dialog oraz aktywne działanie młodzieży na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Wspólnie będziemy tworzyć politykę klimatyczną w Polsce” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas pierwszego, oficjalnego posiedzenia Młodzieżowej Rady Klimatycznej, które odbyło się 25 września 2020 r. w Warszawie.
Jak zaznaczył szef resortu klimatu Michał Kurtyka udział w pracach MRK będzie czasem podejmowania inicjatyw oraz realizacji ambitnych planów w kształtowaniu i wdrażaniu polityk publicznych z obszarów klimat i energia.
„Chciałbym, aby były to regularne spotkania, które pozwolą jak najgłębiej wniknąć w tematy, którymi się zajmujemy. Praca w Radzie to nie tylko udział w posiedzeniach, najwięcej pracy będzie wymagał okres pomiędzy nimi, kiedy będziecie pracować nad swoimi projektami i wypracowywać wspólne cele” – powiedział.
„Będziemy angażować Was również w zadania, które są już realizowane na rzecz ochrony klimatu. Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Klimatycznej będzie m.in. członkiem Kapituły Konkursowej w ramach konkursu „Szkoła z Klimatem”. Chcemy, aby ta aktywność była bardzo szeroka” – dodał.
Oficjalne powołania na członków MRK
Podczas spotkania minister wręczył oficjalne powołania członkom Młodzieżowej Rady Klimatycznej, którymi są:
1. Weronika Gajda;
2. Julia Gałosz;
3. Mateusz Gieryga;
4. Wojciech Stefan Gnat;
5. Adam Goleński;
6. Kamila Grudniewska;
7. Barbara Gryczon;
8. Michał Grzywa;
9. Liliia Hrytsai;
10. Julia Isert;
11. Grzegorz Kaczmarczyk;
12. Marcelina Kozubek;
13. Sylwia Łyskawka;
14. Bartosz Marzec;
15. Sara Nagabczyńska;
16. Łukasz Nowak;
17. Przemysław Ogarek;
18. Kamil Oleszkiewicz;
19. Mateusz Orzechowski;
20. Franciszek Posacki;
21. Mateusz Pruchnicki;
23. Magda Pryczkowska;
24. Piotr Raczkowski;
25. Julia Radzikowska;
26. Michał Reszel;
27. Przemysław Piotr Rogut;
28. Mateusz Rytlewski;
29. Katarzyna Smętek;
30. Maciej Swora;
31. Karol Szymura;
32. Jędrzej Wójcik;
33. Monika Zimnoch.
31 marca 2020 r. weszło w życie Zarządzenie Ministra Klimatu w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Klimatycznej. W skład Rady wchodzi 32 młodych i zaangażowanych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce i aktywnie działać na rzecz ochrony klimatu. Każde z 16 województw ma w MRK swojego reprezentanta. Kadencja potrwa 2 lata.
Celem powołania Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu jest:
- zwiększenie uczestnictwa młodych osób w kształtowaniu i realizacji polityk publicznych z obszarów klimat i energia,
- pogłębianie świadomości ekologicznej wśród młodzieży,
- podnoszenie świadomości młodzieży na temat wpływu własnych działań na stan środowiska,
- dialog i współpraca z osobami, którym bliska jest troska o lepszą przyszłość naszej planety.
Do zadań Młodzieżowej Rady Klimatycznej należy wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej klimat i energia, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian polityki, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie właściwości Ministra Klimatu, w tym proponowanie rozwiązań.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.09.2020, 16:59 |
Źródło informacji | MK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |