Newsletter

MFiPR: Gazowe rozmowy na Pomorzu (komunikat)

28.09.2020, 17:27aktualizacja: 28.09.2020, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym, podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W Międzyzdrojach już po raz 23 odbyła się konferencja GAZTERM, która jest prestiżowym miejscem spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Program tegorocznej edycji obejmował najważniejsze trendy w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz czynniki, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu. Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza. Jego najważniejszym celem było omówienie planów podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu oraz rozwoju transgranicznego handlu gazem.

Gaz połączy Trójmorze

Minister Grzegorz Puda wziął udział w sesji otwierającej konferencję Gazterm. Podczas wystąpienia mówił m.in. o znaczeniu Inicjatywy Trójmorza w kontekście rozbudowy sieci energetycznych w Europie.

- Inicjatywa Trójmorza przyczyni się do rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wzrostu jego konkurencyjności. Szczególnie ważne jest to w dziedzinie energetyki ponieważ zbytnia zależność od jednego dostawcy gazu, jakim jest Rosja, stanowi zagrożenie dla ciągłości dostaw tego kluczowego surowca – rozpoczął minister Grzegorz Puda i dodał - Flagowym projektem, który zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej jest korytarz gazowy Północ-Południe, łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk.

Minister Puda wskazał, że otworzy to możliwości pozyskiwania skroplonego gazu z wielu perspektywicznych źródeł m.in. z

Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, USA czy Kanady. Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej wskazał, że w obszarze infrastruktury energetycznej planowane potrzeby inwestycyjne w regionie Trójmorza wynoszą 87 mld euro oraz dodatkowo 28 mld euro w kontekście rozwoju projektów regionalnych obejmujących m.in. modernizację i rozbudowę sieci przesyłowych.

- Państwa regionu Trójmorza potrzebują także nowych dodatkowych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowe środki wygenerowane w ramach Funduszu Trójmorza to szansa na zasilenie kapitałem wybranych inwestycji, które zostaną pozytywnie ocenione w kontekście atrakcyjności dla inwestorów prywatnych. Warto podkreślić, że Fundusz w pełni wpisuje się w polityki i strategie unijne – dodał minister Puda

Dodajemy gazu inwestycjom gazowym

W panelu „Perspektywy finansowania inwestycji w gazownictwie i petrochemii” minister Puda mówił o finansowaniu inwestycji gazowych w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

- W obecnej perspektywie finansowej finansujemy inwestycje z zakresu transportowania gazu oraz energii elektrycznej. Na ten cel z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczyliśmy ponad 1,32 mld euro. Wartość wszystkich realizowanych z funduszy unijnych projektów z zakresu infrastruktury gazu to 6,7 mld zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 3 mld zł. Dzięki wsparciu unijnemu wybudowanych zostanie ok. 1 500 km gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych – podsumował minister Puda.

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że Polska prowadzi negocjacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską o możliwości finansowania infrastruktury gazowej z funduszy polityki spójności również w przyszłej perspektywie finansowej.

- Polski miks energetyczny sprawia, że potrzebujemy paliwa przejściowego, pomostu od paliw kopalnych do energetyki odnawialnej. Infrastruktura gazowa może w przyszłości posłużyć do przesyłu wodoru – dodał minister Grzegorz Puda.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.09.2020, 17:27
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii