Newsletter

MFiPR: Rozwój społecznej odpowiedzialności pomaga polskiej gospodarce (komunikat)

05.10.2020, 13:56aktualizacja: 05.10.2020, 13:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Rozpoczynający się tydzień należy do praktyków i ekspertów zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w realizacji ambitnej wizji rozwojowej stawia na partnerstw. To dzięki otwartej współpracy, grupom roboczym Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, udaje się realizować wiele ciekawych projektów odpowiadających na najbardziej aktualne wyzwania rynkowe. Dobre praktyki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw prezentują wystawcy 8. Targów CSR, w których uczestniczymy i które otworzyła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przedstawiciele przedsiębiorstw, administracji, organizacji pozarządowych, uczelni, związków zawodowych i innych podmiotów współpracujących w Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw dzielą się swoimi osiągnięciami na wirtualnym stoisku MFiPR, przy „gorących stolikach” (sesje networkingowe) i podczas części konferencyjnej.

Efektem prac są publikacje, poradniki i rekomendacje dla biznesu jak również warsztaty wspierające przedsiębiorców w rozwoju polityk społecznej odpowiedzialności i doskonaleniu procedur należytej staranności w różnych obszarach prowadzonej działalności.

- Rozumiemy, że społeczna odpowiedzialność powinna przyświecać wszystkim organizacjom w przestrzeni publicznej dlatego zespół promuje zasady społecznej odpowiedzialności także w administracji publicznej oraz na uczelniach wyższych – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała: - Priorytety zrównoważonego rozwoju rząd określił w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dostrzegając efekty realizacji SOR, jesteśmy gotowi na dalsze kroki. 25 % środków z nowej perspektywy unijnej dedykujemy celom klimatycznym. W nowych programach operacyjnych stawiamy na zieloną gospodarkę, pamiętając jednocześnie o innych kierunkach jak cyfryzacja, zdrowie czy szerokie wsparcie dla innowacyjności, które sprzyjają długofalowemu rozwojowi gospodarczemu w duchu sprawiedliwej transformacji. Zrównoważone miasta i Program Dostępność Plus to kolejne obszary naszych działań, które wpisują się w budowanie sprawiedliwości i odpowiedzialności społecznej – mówiła.

Oprócz działań edukacyjnych MFiPR prowadzi również mechanizm skargowy w sprawie naruszeń zasad odpowiedzialnego biznesu w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego OECD. Głównym zadaniem KPK OECD jest promocja Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Oprócz głównych Wytycznych przetłumaczyliśmy na język polski i upowszechniamy wytyczne sektorowe: dla sektora wydobywczego, rolno-spożywczego, tekstylno-odzieżowego i obuwniczego, przetwórstwa minerałów pochodzących z obszarów konfliktowych, a także najnowsze wytyczne dotyczące należytej staranności dla inwestorów instytucjonalnych oraz banków. W ramach mechanizmu skargowego rozpatrujemy zawiadomienia o potencjalnym naruszeniu wytycznych i prowadzimy mediacje między stronami.

- Cieszy wiele pozytywnych praktyk zaangażowania społecznego przedsiębiorstw w dobie pandemii. Oprócz wsparcia dla najbardziej potrzebujących grup społecznych, w tym środowiska medycznego, osób starszych, ważna jest solidarność w łańcuchu dostaw, walka o każde miejsce pracy. Duże znaczenie ma troska o regularność płatności i ciągłość współpracy z kontrahentami oraz otoczeniem biznesu, w tym z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, które również znalazły się w trudnej sytuacji – mówiła M. Jarosińska-Jedynak i przypomniała: - Mój resort aktywnie włączył się w działania wspierające firmy i inne podmioty w dobie pandemii. Na przeciwdziałanie jej skutkom zapewniliśmy 14 miliardów złotych z Funduszy Europejskich. Przygotowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Wprowadziliśmy ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne. Z funduszy europejskich pochodzi finansowanie takich programów jak „Zdalna Szkoła" i „Zdalna Szkoła+”, dotacje na kapitał obrotowy, pożyczki płynnościowe, czy premia technologiczna – mówiła.

Informacje o targach: http://odpowiedzialnybiznes.pl/targicsr/

Stoisko MFiPR: https://targicsr.webexpo.pl/wydarzenie/targicsr/hala-1/stoisko/ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2020, 13:56
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ