Newsletter

MFiPR: Strategia Karpacka szansą na wzmocnienie konkurencyjności regionu (komunikat)

14.10.2020, 13:31aktualizacja: 14.10.2020, 19:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Strategia Karpacka ma szansę stać się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej i drugą górską po strategii alpejskiej. To ważny element europejskiej współpracy terytorialnej. O postępach w pracach nad przygotowywaniem strategii rozmawiał z uczestnikami telekonferencji, zorganizowanej przez Polskie Przedstawicielstwo w UE w Brukseli, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

- Makroregion Karpat cechuje się ogromnym kapitałem przyrodniczym, turystycznym i kulturowym. Jednocześnie zmaga się z wieloma trudnościami, które przekładają się na sytuację społeczno-ekonomiczną. Strategia Karpacka ma wzmocnić konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczyć odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Ma się również przyczynić do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju tego obszaru – rozpoczął minister Tadeusz Kościński.

Minister Kościński podkreślił, że Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej. Polska zainicjowała pracę nad projektem Strategii Karpackiej i uzyskała poparcie krajów regionu, które podpisały deklarację. Pozwoli to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum UE, a w dalszej perspektywie pomoże w stworzeniu konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów.

- Ze wsparciem regionów wchodzimy na kolejny etap współpracy. Aby zaplanowane działania były skuteczne, potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów – podkreślił minister Kościński i dodał - Korzyści z przyjęcia Strategii Karpackiej to nowy impuls dla współpracy w zakresie inwestycji i "szyte na miarę" rozwiązania dla regionu.

Aktualnie Unia Europejska ma cztery strategie makroregionalne: Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (2009), Strategia UE dla Regionu Dunaju (2011), Strategia UE dla Regionu Adriatycko-Jońskiego (2014), Strategia UE dla Regionu Alpejskiego (2015).

W spotkaniu w formie telekonferencji uczestniczyli między innymi Stały Przedstawiciel Polski przy UE, ambasador Andrzej Sadoś, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Thomas Eckert ekspert z Gabinetu Komisarz Elizy Ferreiry, przedstawiciele rządów i samorządów z Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz europarlamentarzyści.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ est/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2020, 13:31
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii