Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
23-kilometrowy odcinek Ełk Południe – Wysokie to fragment drogi ekspresowej S61, czyli Via Baltica, łączącej kraje bałtyckie z Polską i Europą Zachodnią. 14 października rozpoczęła się budowa tego odcinka. Inwestycja jest dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Polska część Via Baltica, czyli droga ekspresowa S61, została wytyczona od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą. Razem z drogą A5 po stronie litewskiej zapewnia ciągłość korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Północne – Morze Bałtyckie po obu stronach granicy.
– To kolejny etap w realizacji ważnego międzynarodowego przedsięwzięcia, jakim jest Via Baltica. Dzięki dwóm równoległym inwestycjom, drogowej i kolejowej, będzie możliwy szybki rozwój połączeń transportowych w obszarze krajów leżących nad Morzem Bałtyckim – podkreśla Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Budowa drogi S61 w Polsce jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na odcinku Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn oraz z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) na odcinku Szczuczyn – Budzisko.
Na odcinku Szczuczyn – Budzisko zostanie wybudowanych prawie 110 kilometrów drogi dwujezdniowej z dwoma pasami ruchu, pasem dzielącym i pasem awaryjnym dostosowanym do prognozowanego poziomu ruchu. Zaprojektowane węzły drogowe umożliwią bezpieczną komunikację i rozprowadzenie ruchu po pozostałej sieci drogowej oraz obsługę przyległego terenu za pomocą sieci dróg dojazdowych.
Wartość projektu to niemal 743 miliony euro, z czego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach CEF to prawie 380 milionów euro. Koszt budowy 23-kilometrowego fragmentu trasy S61 od węzła Ełk Południe do węzła Wysokie, w tym połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu drogi ekspresowej S16 o długości około 4 kilometrów, wyniesie 161 milionów euro.
Zgodnie z planami cała inwestycja na obu odcinkach finansowanych z CEF i POIiŚ zostanie zakończona w 2023 roku. Dzięki niej z Warszawy do granicy polsko-litewskiej będziemy podróżować drogą ekspresową.
Via Baltica to część drogowa połączenia Polski z krajami bałtyckimi. Częścią kolejową jest modernizowana równoległa Rail Baltica, również współfinansowana z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ est/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.10.2020, 14:41 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |