Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: EkoSfera – drugi dzień konferencji online (komunikat)

10.11.2020, 18:42aktualizacja: 10.11.2020, 18:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiŚ informuje:

Odnawialne źródła energii, elektromobilność, zielone technologie, a także gospodarka obiegu zamkniętego to główne tematy drugiego dnia konferencji EkoSfera. W wydarzeniu, które odbyło się 10 listopada 2020 r. udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W trakcie konferencji odbyła się debata pt. „Energetyczna rewolucja offshore wind na Morzu Bałtyckim jako element polityki klimatycznej UE” z udziałem Pełnomocnika rządu ds. OZE Ireneusza Zyski oraz przedstawicieli: PGE Baltica, Baltic Power, PSEW, PTMEW, ENERXperience, Stowarzyszenia Polski Wodór.

Jak podkreślił wiceminister Zyska, Morze Bałtyckie może odegrać znaczącą rolę w dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej.

„Polska dostrzega wiodącą rolę morskich farm wiatrowych w zapewnieniu zielonego wzrostu i ma zamiar znacząco kontrybuować w tym celu rozwijając krajowe projekty morskich farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. Deklaracja Bałtycka, która została podpisana z inicjatywy Polski, to ważny impuls dla transformacji energetycznej naszego kraju, dzięki podkreśleniu roli rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” – powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazał także, że korzyści wynikające z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mogą dotyczyć wszystkich krajów regionu poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i kompleksowego łańcucha dostaw, w tym produkcji specjalistycznych komponentów i usług.

„Naszym celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia zrównoważonych, pewnych i tanich dostaw energii w krajach Morza Bałtyckiego” – podkreślił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE w trakcie drugiego dnia konferencji wziął także udział w debacie „Elektromobilność – szanse i wyzwania. Transformacja elektryczna i wodorowa – kierunki rozwoju rynku motoryzacyjnego i nie tylko”.

Wiceminister podkreślił, że rząd RP stara się tworzyć najlepsze warunki do inwestowania w technologie wodorowe w Polsce.

„W lipcu br. przedstawiciele resortu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Chciałabym zaznaczyć, że list ma charakter otwarty, dlatego serdecznie zachęcam wszelkich interesariuszy by dołączyli do tej platformy współpracy” – powiedział.

Wiceminister wskazał także, że w styczniu rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu „Zielony transport publiczny”.

„To program z budżetem 1,3 mld zł na zakup autobusów elektrycznych oraz autobusów napędzanych wodorem. Mamy nadzieję, że program będzie impulsem do rozwoju elektromobilności w Polsce” – podsumował.

Konkursy GreenEvo oraz Produkt w Obiegu

W trakcie drugiego dnia konferencji „EkoSfera” minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pogratulował laureatom konkursów GreenEvo – Akcelerator zielonych technologii oraz konkursu Produkt w Obiegu.

GreenEvo – akcelerator zielonych technologii

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to unikatowy program Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mający na celu wsparcie polskich przedsiębiorców w promocji polskich technologii środowiskowych w kraju i za granicą.

Jego głównym zadaniem jest pomoc polskim małym i średnim firmom w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, a także dostarczenie im wiedzy i narzędzi umożliwiających dynamiczny rozwój. Działania podejmowane w programie w sposób kompleksowy stymulują rozwój oraz wzmacniają pozycję innowacyjnych zielonych technologii w procesie budowania gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy).

Więcej informacji na stronie GreenEvo - https://greenevo.gov.pl/pl/

Produkt w Obiegu

Konkurs Produkt w Obiegu skierowany jest do producentów, projektantów, dystrybutorów oraz usługodawców. Ideą konkursu jest promowanie osiągnięć w dziedzinie zrównoważonego produkowania i łączenia ciekawego design z ochroną klimatu.

Do konkursu zgłaszać można produkty lub projekty, które wpisują się w ideę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, tj. w ideę minimalizacji wpływu na środowisko wytworzonych produktów przez takie ich zaprojektowanie i wybór materiałów, który umożliwi ich powtórne wykorzystanie. Projektowane rozwiązanie dla danego produktu ma umożliwić jego ponowne włączenie do obiegu – po zakończeniu użytkowania w jego pierwotnej formie.

Więcej informacji na stronie POLECO - https://poleco.pl/pl/aktualnosci/rozstrzygnieto-iv-edycje-konkursu-produkt-w-obiegu/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2020, 18:42
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ