Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tą pozytywną wiadomością rozpoczął się tydzień w tym podwarszawskim mieście-ogrodzie. Ale to nie jedyne dofinansowanie uzyskanie przez Milanówek w tamtym tygodniu! W piątek 6 listopada Burmistrz Piotr Remiszewski na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poinformował o otrzymanej dotacji w kwocie 8 milionów złotych na rewitalizację i utworzenie interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej w Willi Waleria. Dofinansowanie zostało otrzymane ramach poddziałania 1.1 z puli tzw. środków norweskich.
Budynek wzniesiony w 1910 roku według projektu Rufina Morozowicza dla jego żony Walerii jest jednym z niezaprzeczalnych symboli miasta Milanówka. To tutaj mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy dwudziestolecia międzywojennego i prywatnie zięć Morozowicza, Jan Szczepkowski. To tutaj swojego czasu odbywały się spotkania informacyjne Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
W świadomości mieszkańców Milanówka Willa Waleria jest niezwykle cennym dziedzictwem kulturowym miasta. Przez lata obserwowali jak stan tego historycznego domu się pogarszał i tracili już nadzieję, że budynek kiedykolwiek odżyje. Dzięki otrzymanym w tym roku dofinansowaniom (w sumie 8 441 119.02 zł – przyp. red.) nadzieja na odrestaurowanie i ponowne ożywienie tak symbolicznego dla Milanówka miejsca powróciła.
W ramach projektu „Rewitalizacja willi Waleria w Milanówku - stworzenie interdyscyplinarnego miejsca edukacji kulturalnej” oprócz prac konserwatorskich i robót budowlanych rozwinięta zostanie oferta kulturalno-edukacyjna Milanowskiego Centrum Kultury. Obejmie ona nowe formy działań, takie jak: konferencje oraz wycieczki, ekspozycje, wykłady, plenery malarskie, warsztaty terapii zajęciowej, warsztaty grafiki komputerowej, targi, koncerty czy e-kultura. Grupami docelowymi będą wszyscy – od dzieci, młodzieży, studentów po osoby dorosłe, seniorów, osoby niepełnosprawne czy grupy wykluczone. W ramach projektu planowana jest również organizacja szkoleń zawodowych m.in. z: tworzenia architektury historycznej, a także warsztatów z projektowania i tworzenia ceramiki użytkowej z wykorzystaniem istniejących pieców do wypału ceramiki w piwnicach willi Waleria, jak i warsztatów z projektowania i tworzenia tkanin użytków.
Planowana data rozpoczęcia projektu to 1 stycznia 2021, a zakończenia – 31 grudnia 2023.
Obecnie w Willi kończone są prace rekonstrukcyjne kominów i rozpoczęła się wymiana pokrycia dachowego. Co ważne, pokrycie dachowe zostanie wykonane z dachówki karpiówki, czyli takiej jaka pokrywała Willę Walerię za czasów jej świetności. Trwający remont dofinansowywany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona Zabytków.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.11.2020, 10:36 |
Źródło informacji | Milanówek |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.