Newsletter

„Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego”. Zaproszenie na wernisaż online wystawy

25.11.2020, 15:25aktualizacja: 25.11.2020, 15:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego - grafika
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego - grafika

27 listopada, godz. 15.00 

Transmisja z Dawnej Izby Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie: 

na stronie internetowej Zamku: https://www.youtube.com/watch?v=16SOtv_3pOM&feature=youtu.be

 i Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa/posts/3787803864563096

Wystawa stanowi przekrojową historię dokonań ostatniego Piasta na polskim tronie, jednego z najwybitniejszych polskich władców, ukazana poprzez wspaniałe zabytki, związane z jego panowaniem. Tym cenniejsze, że tak niewiele ich przetrwało do naszych czasów. Dokumenty, broń, monety, wyposażenie kościołów, w tym jedno z największych arcydzieł średniowiecznego złotnictwa – relikwiarz św. Zygmunta, ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku, czy jedna z najstarszych w Polsce rzeźb świeckich wizerunku Kazimierza ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – to tylko niektóre z eksponowanych dzieł.

Król Kazimierz Wielki zasłynął jako reformator, zarówno w dziedzinie prawa administracji i mennictwa, jak i wojskowości, co zobrazują zgromadzone na wystawie cenne działa. Ekspozycję zakończy pokaz przedmiotów związanych z miejscem spoczynku władcy – przede wszystkim oryginalne rysunki Jana Matejki, które malarz wykonał w czasie otwarcia grobu Kazimierza w 1869 r.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, wydany nakładem zamkowego Ośrodka Wydawniczego Arx Regia.

W programie wernisażu m.in. rozmowa red. Anny Popek z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, m.in. na temat zasług króla Kazimierza Wielkiego, której kanwą stanie się rocznica jego śmierci.

O najważniejszych z prezentowanych zabytków opowiedzą zaś kuratorzy wystawy – dr Zbigniew Hundert, Michał Zawadzki i Paweł Tyszka.

Transmisja online wykładu „Władza w monarchii Kazimierza Wielkiego” (https://www.youtube.com/watch?v=diU8DLZjGys&feature=youtu.be), który wygłosił dr hab. Andrzej Marzec z UJ 19 listopada otwiera serię podobnych spotkań: „Kazimierz Wielki. Odrodzenie państwa i zmierzch dynastii”, które wraz z webinarium tematycznym, a także wirtualnym zwiedzaniem wystawy będą dostępne na stronie internetowej Zamku Królewskiego. Zapraszamy również do skorzystania z zamieszczonych tam pozostałych materiałów, w tym zdjęć: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/wystawa-umarl-krol

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2020, 15:25
Źródło informacji Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ