Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Są przeznaczone dla regionów węglowych, które przechodzą na gospodarkę niskoemisyjną. Jesteśmy jednym z sześciu polskich regionów, które o takie wsparcie się ubiegały.
Jak zapewnił prezydent Konina Piotr Korytkowski podczas konferencji prasowej w Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (ARR S.A.) - Konin jest przygotowany do tego, by sięgnąć po unijne pieniądze i dobrze je wykorzystać. Miasto ma opracowaną Nową Ścieżkę Rozwoju na lata 2020-2030 zawierającą konkretne projekty do realizacji, to m.in.: budowa parku przemysłowo-technologicznego na terenach inwestycyjnych, infrastruktura zeroemisyjna transportu publicznego, budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wspieranie gospodarstw domowych i firm przechodzących na odnawialne źródła energii. Wstępna kwota, na którą opiewają projekty miasta to 218 milionów złotych. Trzeba dodać, że pomoc trafi nie tylko do samorządu, ale także m.in. do sektora prywatnego.
Prezes zarządu ARR S.A. Maciej Sytek podkreślał, że zabiegi o wsparcie dla regionu to sukces wszystkich "istotnych graczy" zaproszonych do współpracy. Chodzi m.in. o samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych, biznesu, którzy połączyli siły i w 2019 roku podpisali „Porozumienie na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej”, by razem sięgać po fundusze w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych „Platforma Węglowa - Coal Platform”. - Tylko w ten sposób – wspólnym wysiłkiem i zrozumieniem dla wzajemnych potrzeb – doprowadzimy do absorpcji środków unijnych przez nasz region na niespotykaną dotąd skalę – tłumaczył wtedy prezydent Korytkowski.
Ostatnie informacje potwierdzają, że to działanie przyniosło skutek. Wielkopolska Wschodnia może otrzymać 387 milionów euro, czyli 1 miliard 755 milionów złotych. To, jak zaznacza prezes Sytek, kwota wyjściowa podlegająca negocjacji. Sytek dodał, że możemy stać się przykładem regionu, który właściwie przeprowadził sprawiedliwą transformację.
Coraz głośniejszy, jak mówił poseł PO Tomasz Nowak, staje się głos samorządowców domagających się tego, by zarządzanie pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pozostawić w gestii lokalnych władz, a nie rządu. Poseł podkreślił, że będzie wspierał takie rozwiązanie. Podczas konferencji poinformował też o strategii wodorowej Polski, która obejmuje stworzenie pięciu dolin wodorowych. - Bardzo ważne jest to, by Konin, subregion koniński był jedną z nich - zaznaczył.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2021, 06:22 |
Źródło informacji | Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu