Newsletter

Nauka i technologie

MI: nowa jakość w wymaganiach technicznych z rekomendacją Ministra Infrastruktury (komunikat)

08.03.2021, 12:40aktualizacja: 08.03.2021, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Minister Infrastruktury rekomendował do stosowania serię wzorców i standardów dotyczącą drogowych obiektów inżynierskich. To kolejny krok w budowaniu nowego systemy wymagań technicznych w drogownictwie, który powstaje w resorcie infrastruktury.

"Ministerstwo Infrastruktury kompleksowo wspiera zarządców dróg, m.in. dostarczając im wiedzę techniczną. W wytycznych zawarto katalogi typowych rozwiązań, a także zasady i przykłady ich stosowania i projektowania. Rozwiązania te pozwalają na optymalizację kosztów na każdym etapie inwestycji, przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych i bezpieczeństwa" – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, który nastąpi we wrześniu 2022 r., w resorcie infrastruktury podjęto działania mające na celu przygotowanie i wdrożenie nowoczesnego systemu wymagań technicznych. Głównym założeniem podejmowanych prac jest odejście od systemu obligatoryjnych przepisów prawa na rzecz norm nieobligatoryjnych, prezentujących aktualną i sprawdzoną wiedzę, których zastosowanie zagwarantuje spełnienie ramowych wymagań funkcjonalno-technicznych określonych prawem. Wymagania będą bardziej elastyczne i dostosowane do potrzeb wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wymagania obligatoryjne określone będą w formie przepisów techniczno-budowlanych, natomiast wymagania fakultatywne przyjmą postać wzorców i standardów, rekomendowanych przez ministra właściwego ds. transportu.

Na stronie internetowej dostępne są już wszystkie opracowania w części dotyczącej drogowych obiektów inżynierskich. To czternaście wytycznych projektowania, realizacji i utrzymania drogowych obiektów inżynierskich (WR-M) oraz jedno opracowanie dotyczące technologii BIM (BIM-M).

To nie koniec prac nad nowymi regulacjami

W resorcie infrastruktury trwają także prace nad wzorcami i standardami w części drogowej. Z wybranych można już korzystać (np. z wytycznych projektowania przejść dla pieszych, oświetlenia przejść dla pieszych, czy wytycznych poszerzania jezdni dróg). Kolejne udostępniane będą stopniowo, ze względu na konieczność zachowania spójności z opracowywanym w tym samym czasie projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg.

Wszystkie opracowania podlegają konsultacjom publicznym. Konsultacje pierwszego pakietu WiS trwały od września do grudnia 2020 r. Z wszystkimi materiałami z konsultacji, w tym z nagraniami poszczególnych webinariów konsultacyjnych i zestawieniami uwag, można zapoznać się na uzupełnianej na bieżąco stronie internetowej.

Kompleksowe wspieranie infrastruktury

Resort infrastruktury kompleksowo podchodzi do inwestycji infrastrukturalnych w drogownictwie: zapewnia zarówno ich finansowanie, np. przez najnowszy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na drogach krajowych, czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg na drogach samorządowych, jak i niezbędne zaplecze merytoryczne. Tylko takie podejście gwarantuje, ze inwestycje będą realizowane szybko i prawidłowo, z korzyścią dla uczestników ruchu drogowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2021, 12:40
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii