Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Biuro Rzecznika Prasowego MSZ informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nawiązuje współpracę z ekspertami Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Zawarte dziś Porozumienie o współpracy między MSZ a Polskim Instytutem Ekonomicznym to kolejny krok w kierunku wzmacniania międzynarodowego potencjału polskiej gospodarki i obecności polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych" – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w trakcie ceremonii zawarcia Porozumienia. W imieniu PIE dokument został podpisany przez Piotra Araka, dyrektora Instytutu.
"W ubiegłym roku, pomimo pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń, polscy eksporterzy świetnie sobie radzili; nasza nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła rekordowe 54 miliardy złotych" – przypomniał wiceminister. "Tak dobry wynik był również efektem wsparcia dla polskich firm ze strony dyplomacji ekonomicznej MSZ i innych instytucji państwa. Dzięki specjalistycznej wiedzy PIE i fachowym analizom jej ekspertów, będziemy mogli udzielać tego wsparcia jeszcze skuteczniej niż dotąd" – podkreślił wiceminister Jabłoński.
Polski Instytut Ekonomiczny wyposaży Ministerstwo Spraw Zagranicznych w analizy i opracowania eksperckie m.in. na temat stanu i zmian koniunktury światowej i ich implikacji dla polskiej gospodarki, perspektywicznych kierunków polskiej aktywności eksportowej i inwestycyjnej, kondycji polskiego sektora eksportowego, warunków handlu międzynarodowego oraz aktywności Polski w organizacjach międzynarodowych o profilu gospodarczym i ugrupowaniach integracyjnych o charakterze regionalnym.
"Nowe globalne wyzwania, związane m.in. z pandemią, to także okazja do przebudowy polskiej gospodarki i wykorzystania nowych możliwości, również na rynkach zagranicznych. Aby robić to skutecznie, instytucje państwa potrzebują najwyższej jakości analiz rzeczywistości ekonomicznej i ciągłego poszukiwania nowych szans dla naszych przedsiębiorstw. Polski Instytut Ekonomiczny zapewnia nam tę ekspercką wiedzę i pozwala skuteczniej pomagać polskim firmom w adaptacji do zmieniających się warunków, aby nie tylko odnosiły sukcesy gospodarcze dziś, ale budowały swoją pozycję rynkową na kolejne dekady" – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.
Wiceminister dodał, że jednym z integralnych elementów systemu wspierania polskich eksporterów i inwestorów jest przekazywanie im aktualnych i wiarygodnych informacji o koniunkturze w światowej gospodarce, prognoz rozwoju poszczególnych jej branż, jak też potencjalnych możliwości współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Ma to szczególne znaczenie dzisiaj, kiedy kontakt z partnerami biznesowymi pozostaje ograniczony, a większość wydarzeń gospodarczych o zasięgu regionalnym i światowym została odwołana, bądź przesunięta na czas po pandemii.
***
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) został powołany ustawą z dnia 22 września 2018 r. Instytut zajmuje się opracowywaniem analiz i ekspertyz związanych realizacją Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.
Więcej informacji o aplikacji znajdziesz na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ministerstwo-spraw-zagranicznych-nawiazuje-wspolprace-z-ekspertami-polskiego-instytutu-ekonomicznego
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
rud/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.03.2021, 12:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |