Newsletter

Polityka i społeczeństwo

IX Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA

19.03.2021, 09:31aktualizacja: 19.03.2021, 11:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - logo
ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - logo
Pomimo związanych z pandemią ograniczeń w przemieszczaniu się ludzie nadal giną. Jakie są psychologiczne przyczyny zaginięć? W jaki sposób nowoczesne narzędzia pomagają służbom i ekspertom prowadzić poszukiwania? Jakie są metody identyfikacji zwłok i jak rozwiązywane są sprawy przez lata nierozwiązane? O tym wszystkim opowiadali specjaliści od poszukiwań podczas IX Eksperckiej Konferencji Fundacji ITAKA pt. „Zaginięcie i odnalezienie. Problemy i wyzwania”. Konferencja odbyła się 18 marca 2021 w formule online.

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych nieprzerwanie, od 22 lat, pomaga szukać zaginionych. Organizowana przez Fundację konferencja, tak jak w latach ubiegłych, była okazją do spotkania się teoretyków i praktyków zajmujących się poszukiwaniami osób zaginionych.

Wydarzenie otworzyła Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji ITAKA. W pierwszej części udział wzięli psychologowie Fundacji. Filip Matuszewski w swoim wystąpieniu opowiedział o psychologicznych aspektach poszukiwań osób zaginionych. Aneta Bańkowska skupiła się natomiast na doświadczeniach rodzin tych osób zaginionych, których ciał nigdy nie odnaleziono.

„Rodziny osób zaginionych nieustannie martwią się o swoją przyszłość, zakładają, że wydarzy się coś najgorszego. Ich teraźniejszość zamienia się w nieustanne czekanie - mówiła Bańkowska. - Czas, według którego żyją jest całkowicie przez to oczekiwanie pochłonięty - tłumaczyła. - Zaginieni nie są ani żywi, ani martwi. Dla swoich rodzin wciąż żyją, tylko że w świecie równoległym” - dodała.

Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji La Strada rozpoczęła część konferencji dotyczącą handlu ludźmi i problemu bezdomności. „Sprawcy przestępstwa handlu ludźmi wybierają ofiary, które nie mają społecznego zaplecza, wybierają najsłabsze jednostki. Ofiar handlu ludźmi, osób bezdomnych często nikt nie szuka” – tłumaczyła. O problemach i trudnej codzienności, na podstawie własnych doświadczeń z pracy z osobami w kryzysie bezdomności, opowiedziały również Katarzyna Nicewicz i Marta Mikołajczyk z Fundacji “Daj Herbatę”. Na podstawie ich relacji dowiedzieliśmy się, jak bardzo stereotypy dotyczące osób w kryzysie bezdomności różnią się od realnych historii osób, którym pomaga fundacja.

Trzecia część wydarzenia dotyczyła zagadnień z obszaru kryminalistyki.

„Wiele oczekiwań wobec naszej pracy kreowana jest przez obrazy, które znamy z seriali. Nie jest on do końca prawdziwy. Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Mimo ograniczeń nie poddajemy się w naszych działaniach” - tłumaczył dr n. med. Filip Bolechała, specjalista medycyny sądowej, kierownik Pracowni Tanatologii Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.

Podczas kolejnej prezentacji, o roli progresji wiekowej jako narzędzia wspomagającego w sprawach osób zaginionych i poszukiwawczych, opowiadała nadkom. Joanna Wilczewska - biegły badań antroposkopijnych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Część konferencji dotyczącą „ciemnej liczby przestępstw”, czyli niewyjaśnionych spraw z policyjnych archiwów, uzupełniła dr Joanna Stojer-Polańska, kryminolog z Uniwersytetu SWPS. Konferencję zamknęła prezentacja Bogdana Michalca – emerytowanego funkcjonariusza Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie, jednego z twórców „Polskiego Archiwum X”.

Zorganizowana przez Fundację ITAKA konferencja skierowana była do szerokiego kręgu odbiorców związanych z tematyką poszukiwań osób zaginionych, m.in.: organizacji i instytucji współpracujących z Fundacją, przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, GOPR, TOPR i WOPR, a także grup poszukiwawczo-ratowniczych.

Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.

Źródło informacji: ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.03.2021, 09:31
Źródło informacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ