Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europosłowie: legalna migracja może pobudzić gospodarkę

26.04.2021, 08:50aktualizacja: 26.04.2021, 08:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2017 - Source : EP
© European Union 2017 - Source : EP
Unijne ramy legalnej migracji uporządkowałyby napływ ludności: przyciągnęłyby do Europy potrzebnych pracowników i osłabiłyby przemytników i handlarzy ludźmi – przekonują europosłowie.

Sprawą zajęła się Komisja Wolności Obywatelskich. W projekcie sprawozdania przyjętym 53 głosami (14 przeciw) ubolewa, że legalna migracja prawie nie była częścią polityki migracyjnej UE od 2015 r., a nowy pakt w sprawie migracji i azylu nie zawiera żadnych konkretnych propozycji w tej dziedzinie.

„Polityka UE i krajowa dotycząca legalnej migracji powinna koncentrować się na reagowaniu na niedobory na rynku pracy i umiejętności” - argumentują posłowie, wskazując na starzenie się społeczeństwa i kurczącą się siłę roboczą.

W przyjętym sprawozdaniu zwracają się o przegląd i rozszerzenie obowiązującego prawodawstwa, ponieważ – jak podkreślają – obecne ramy obejmują głównie zatrudnienie w wysoko wykwalifikowanych lub wysoko płatnych sektorach, przy czym tylko jedna dyrektywa, dotycząca pracowników sezonowych, jest ukierunkowana na nisko płatną migrację.

Eurodeputowani zaznaczają w dokumencie, że dobrze zarządzana legalna migracja zarobkowa przynosi korzyści zarówno krajom wysyłającym, jak i przyjmującym. Posłowie proponują więc utworzenie unijnej „puli talentów”, obejmującej wszystkie sektory i poziomy zatrudnienia. Miałaby służyć jako platforma kompleksowej obsługi dla pracowników spoza UE, pracodawców z UE i organów administracji krajowej. Aby lepiej reagować na potrzeby siły roboczej lub niedobory na rynkach krajowych, zarządzałby podażą umiejętności i dopasowywała ją do uczestniczących państw członkowskich.

Sprawozdanie zaleca również ułatwienie i przyspieszenie oceny i uznawania dyplomów, świadectw i innych kwalifikacji zawodowych. Ma to wzmocnić mobilność wewnątrzunijną, co z kolei może przyczynić się do dostosowania rynku pracy i ogólnego wzrostu gospodarczego w państwach członkowskich.

Parlament Europejski będzie głosować nad projektem sprawozdania podczas majowej sesji plenarnej (17–20 maja).

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.04.2021, 08:50
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ