Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![Fot. Komisja Europejska - serwis audiowizualny](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/2021-04/P050908-331690.jpg?itok=wNlAGCar)
W pismach skierowanych do Marii do Céu Antunes, minister rolnictwa Portugalii, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, oraz do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusza Wojciechowskiego, Europejski Komitet Regionów (KR) zaapelował do unijnych instytucji, aby zapewnić „kompleksowe i wspólne europejskie podejście do zarządzania interwencjami regionalnymi w ramach przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR)”.
Pisma zostały wysłane przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa (26 kwietnia) oraz przed nową rundą negocjacji między instytucjami Unii Europejskiej w sprawie przyszłej WPR.
Rozporządzenie dotyczące planu strategicznego WPR określi sposób zarządzania tą polityką w przyszłości. Europejski Komitet Regionów wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie brakiem wspólnej wizji roli władz regionalnych w zarządzaniu przyszłą WPR. KR domaga się, aby europejskie regiony odgrywały kluczową rolę w tym procesie, jak również utrzymały, a nawet wzmocniły swoją pozycję we wdrażaniu WPR, zwłaszcza w przypadku drugiego filaru, dotyczącego wspierania obszarów wiejskich.
Koalicja Agriregions, AREFLH, AREPO i Euromontana - organizacje reprezentujące łącznie ponad 30 regionów z 9 państw członkowskich, w tym z Polski - również wyraziły swoje obawy i przyłączyły się do apelu o większe uznanie roli regionów europejskich w opracowywaniu, zarządzaniu i realizacji przyszłych planów strategicznych WPR.
Barometr regionalny i lokalny opublikowany przez Europejski Komitet Regionów w październiku 2020 r. wykazał, że 33 proc. obywateli UE chce, aby regiony i miasta miały większy wpływ na unijną politykę rolną i rozwoju obszarów wiejskich.
Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym UE; zgromadzenie tworzą przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.04.2021, 11:00 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Inwestycje Holcim w rozwój terminala przemiałowego w Szczecinie PAP
Holcim Polska, lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, rozpoczyna modernizację przemiałowni w porcie w Szczecinie. To jeden z kluczowych projektów firmy, związany z linią cementu i wspierający zrównoważone budownictwo w Polsce.- 11.02.2025, 14:13
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Bank Ochrony Środowiska i Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie sfinansują nowoczesną biogazownię produkującą biometan
Czysta energia, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, czy nowe miejsca pracy - to tylko niektóre korzyści płynące z rozwoju biogazowni. Produkowany w nich biometan rośnie na znaczeniu w sektorze OZE, przyczyniając się do transformacji energetycznej kraju. Dzięki wsparciu finansowemu Banku Ochrony Środowiska oraz Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, w województwie mazowieckim powstaje nowoczesna instalacja, która przyczyni się do wzrostu niezależności energetycznej i rozwoju lokalnej gospodarki.- 11.02.2025, 12:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: BOŚ
-
Image
PFR i Baltic Hub napędzają transformację energetyczną Polski na Bałtyku
Morska farma wiatrowa Baltica 2 na Bałtyku stanowi istotny element transformacji energetycznej Polski. Ten największy projekt OZE w Polsce istotnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz rozbudowuje jego potencjał morski. Inwestycja pozwoli na produkcję zielonej energii dla około 2,4 miliona gospodarstw domowych. Fundamentalną rolę w realizacji tego przełomowego projektu odgrywa Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dzięki inwestycji w terminal 5 (T5) w gdańskim porcie Baltic Hub.- 11.02.2025, 09:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polski Fundusz Rozwoju
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ