Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Szef Komitetu Regionów: społeczności lokalne to fundament Europy; muszą zostać wysłuchane

10.05.2021, 14:41aktualizacja: 10.05.2021, 14:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Guerdin Solenn
© European Union / Guerdin Solenn
Społeczności lokalne to fundament Europy; Konferencja w sprawie przyszłości Europy musi sprawić, by ich głos został wysłuchany – podkreślił przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas w oświadczeniu z okazji inauguracji konferencji.

W obchodzonym w niedzielę Dniu Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu uroczyście zainaugurowano Konferencję w sprawie przyszłości Europy, w ramach której przewidziano wiele debat przedstawicieli unijnych instytucji z obywatelami państw UE.

Szef Komitetu Regionów odnosząc się do inauguracji wydarzenia zauważył, że kryzys pandemiczny wyraźnie pokazał, iż fundamentem UE są społeczności lokalne.

„Jako przywódcy lokalni mamy ogromne obowiązki w tych niespokojnych czasach – od zapewnienia usług zdrowotnych i prowadzenia szkół po świadczenie usług społecznych” – podkreślił Cicikostas.

Przypomniał, że trwająca od ponad roku w całej Europie pandemia COVID-19 wymusiła wprowadzenie ograniczeń w życiu obywateli i innych bezprecedensowych pilnych środków. Zaznaczył przy tym, że w tych trudnych czasach milion demokratycznie wybranych polityków szczebla regionalnego i lokalnego w ponad 300 regionach i 90 tys. gmin, które reprezentują, nie zaprzestało pracy na rzecz mieszkańców regionów, miast i wsi w całej Europie.

Jak zauważył, pomimo bezprecedensowych trudności samorządowcy znaleźli nowe sposoby stymulowania badań naukowych i wspierania przedsiębiorstw, dostosowywania lokalnej gospodarki i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim.

„Walczyliśmy ramię w ramię z lekarzami i pielęgniarkami” – podkreślił Grek.

Zdaniem szefa KR, „nadchodzące miesiące nadal będą trudne dla nas wszystkich, ale jeśli będziemy działać w duchu solidarności i kontynuować wysiłki na rzecz sprawnej i kompleksowej kampanii szczepień, zobaczymy wreszcie światło na końcu tunelu”.

„Musimy zadbać o to, by nasze kluczowe wartości – spójność i solidarność – pozostały zasadami strategii szczepień w UE i jej regionach. Musimy uniknąć rywalizacji o szczepionki między państwami członkowskimi i w obrębie państw członkowskich oraz +przepaści szczepień+, która zwiększyłaby nierówności między naszymi regionami, miastami i wsiami” – podkreślił Cicikostas.

Jak zaznaczył szef KR, Europa musi wyjść z tego kryzysu bardziej odporna i formalnie uznać centralne znaczenie władz lokalnych i regionalnych, „mających podstawowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia, dobrobytu, odporności i dynamiki naszych społeczności lokalnych”.

„Musimy zadbać o skuteczne wykorzystanie funduszy UE, aby pomóc w odbudowie naszych społeczności lokalnych. Musimy być w pełni zaangażowani w opracowywanie i wdrażanie unijnych i krajowych planów odbudowy. Nasz wkład ma kluczowe znaczenie dla kształtowania polityki pozwalającej zarządzać fundamentalnymi przemianami społecznymi, przed którymi stoimy” – czytamy w oświadczeniu.

Wskazano w nim również, że pandemia COVID-19 jest jednym z czynników przemian, podobnie jak kryzys klimatyczny, cyfryzacja gospodarek i zmiany demograficzne.

Zdaniem Cicikostasa, aby ożywić projekt europejski musimy wzmocnić jego demokratyczne funkcjonowanie; musimy razem „zbudować nasz wspólny dom demokracji europejskiej, którego dachem jest Unia Europejska, ścianami – państwa członkowskie, a fundamentami – regiony, miasta i wsie”.

Szef KR uważa, że Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest doskonałą okazją do wzmocnienia demokratycznego funkcjonowania UE. W jego opinii, wsłuchując się w głos obywateli, konferencja musi umożliwić szczerą refleksję w ramach głębokiego procesu demokratyzacji.

„Chcemy mniejszej złożoności instytucjonalnej i bardziej demokratycznej reprezentacji zaufania obywateli wyrażonego w wyborach europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych” – podkreślił Cicikostas.

„Jako gubernatorzy, przewodniczący regionów, burmistrzowie, radni regionalni i lokalni byliśmy na pierwszej linii walki z pandemią, a teraz jesteśmy gotowi rozpocząć odbudowę. Dziś Europa i jej obywatele potrzebują zaufania i przywództwa. Konferencja w sprawie przyszłości Europy może przyczynić się do tego procesu, jeżeli rzeczywiście i konkretnie włączy w swe prace lokalne społeczności i udzieli głosu mieszkańcom naszych regionów, miast i wsi” – dodał.

Według przewodniczącego Komitetu Regionów, ma to kluczowe znaczenie, by uniknąć podejścia odgórnego, które „podsycałoby tylko demagogiczne i antyeuropejskie fałszywe narracje populistów i eurosceptyków”.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad kierunkiem działań UE i jej strukturą instytucjonalną. Mieszkańcy UE będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach i debatach w całej Unii, a także wyrazić swoje zdanie za pośrednictwem wielojęzycznej platformy internetowej. Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia działań następczych w związku z wynikami konferencji.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2021, 14:41
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ