Newsletter

Toruń: Srebrna Muzyka i Architektura

21.06.2021, 21:14aktualizacja: 21.06.2021, 21:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Baner
Fot. Baner
Aż dwadzieścia jeden wydarzeń, zostanie zrealizowanych w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia w ramach tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko-Pomorskie 2021. Wydarzenia odbędą się między 20 czerwca a 4 września 2021 r.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje festiwal, którego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia. Projekt składa się z koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych oraz wystawy zdjęć. Festiwal realizowany będzie m.in. w: CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych.

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. koncert z udziałem jednego z najlepszych akordeonistów w Polsce, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam Talent”- Marcina Wyrostka. Zaprezentuje on z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Banaszaka utwory Astora Piazzolli oraz kompozycje własne. W związku z przyznaniem nagród pozaregulaminowych w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbywał się w Toruniu w 2019 r., na festiwalu wystąpi laureatka III nagrody – Japonka Yumiko Yumiba, która wykona najbardziej znane utwory literatury skrzypcowej z towarzyszeniem fortepianu. Recital skrzypcowy zaprezentuje również Finka – Tami Pohjola, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Dinu Lipatti w 2019 r. Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, Kamil Pacholec zagra wybrane utwory Fryderyka Chopina.

W ramach festiwalu odbędzie się również sześć koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, prezentujących zarówno muzykę rozrywkową (najsłynniejsze polskie utwory, autorstwa Niemena, Zauchy, Nalepy i Czerwonych Gitar), jak i klasyczną (H. M. Górecki, C. Saint-Saëns, C. M. von Weber ). Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów: Ievy i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa. Program festiwalu uzupełnią projekcje filmowe oraz wystawa zdjęć oraz koncert z prelekcją.

Program i szczegółowe informacje na stronie festiwalu – kliknij, aby przejść na stronę

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.06.2021, 21:14
Źródło informacji Toruń
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ