Newsletter

Nauka i technologie

Ekspert XJTLU: Unia Europejska i Chiny otwarte na współpracę w dziedzinie zarządzania klimatem

15.07.2021, 14:53aktualizacja: 15.07.2021, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SUZHOU, Chiny, 15 lipca 2021 /PRNewswire/ -- Dr Evans Fanoulis, adiunkt na uczelni Xi'an Jiaotong-Liverpool University w zakresie stosunków międzynarodowych, w swojej prezentacji na temat unijnych priorytetów innowacji w trakcie 3. Światowego Szczytu Outsourcingu Produkcji w Chinach (19-20 lipca), odniesie się do działań UE w odpowiedzi na zmiany klimatu.

„Chiny i Unia Europejska pracowały już nad wspólnymi projektami i budowały synergie w zakresie zmian klimatycznych, zanieczyszczeń i środowiska – przypomniał dr Fanoulis. - W ramach strategicznego partnerstwa UE-Chiny toczą się wzajemne konsultacje na poziomie ministerialnym, jak i na najwyższym szczeblu, dotyczące zmian klimatycznych i kwestii środowiskowych. Nasza współpraca w tych kluczowych obszarach jest rozległa”.

„Obie strony bardzo chętnie pracują ze sobą w zakresie światowego zarządzania klimatem. W tym celu Chiny i Unia Europejska zgodziły się wspólnie przystąpić do Paryskiego porozumienia klimatycznego”.

Współpraca Unii z Chinami w zakresie innowacji została szczególnie podkreślona w planie strategicznym na rok 2020, a synergie w różnych obszarach polityki zaczęto budować w 2013 r., kiedy to obie strony zawarły umowę w tym zakresie.

„W kontekście strategicznego partnerstwa UE-Chiny Unia sfinansowała już szereg projektów obejmujących badania, innowacje i rozwój naukowy” – powiedział dr Fanoulis.

„Mam przeczucie, że UE i Chiny będą kontynuować bliską współpracę, opracowując innowacyjne rozwiązania dla takich problemów, jak zmiany klimatyczne i nadal poszukiwać wspólnych inicjatyw w innych obszarach, takich jak edukacja i zdrowie publiczne, również w kontekście kryzysu pandemicznego COVID-19”.

W swojej prezentacji dr Fanoulis odniesie się także do unijnej polityki handlowej i przemysłowej, inwestycji unijnych w badania naukowe i innowacje oraz współpracy UE-Chiny w innych kluczowych obszarach.

Współpraca Chin i Unii Europejskiej w ostatnich latach jest bardzo owocna i koncentruje się na produktach żywnościowych i rolnych, zarządzaniu wodą, zdrowiu, edukacji, zarządzaniu ryzykiem katastrof, zmianach klimatycznych i ochronie środowiska.

Obecnie, w kontekście ogłoszenia przez UE 14 lipca szeroko zakrojonego planu „Fit for 55” mającego ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, na czoło wysuwa się polityka klimatyczna i środowiskowa. Plan ogłoszony przez Komisję Europejską, organ wykonawczy UE, szczegółowo opisuje, w jaki sposób 27 państw członkowskich może wypełnić wspólny cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o 55% względem poziomów z 1990 r. Ostateczny cel – zerowe emisje netto – ma być osiągnięty do 2050 r.

Szczyt sponsorowany jest przez władze prowincji Changchun i Jilin, a wśród partnerów znalazły się takie organizacje i firmy jak Światowa Organizacja Handlu, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Volkswagen, BMW, Pfizer i Baidu.

Źródło: Xi'an Jiaotong-Liverpool University

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2021, 14:53
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ