Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W swoim wpisie na Twitterze szef PE odniósł się do uchwalonej w środę przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego i w ocenie wielu ekspertów, dziennikarzy, a także opozycji jest wymierzona w Grupę TVN.
„Wczorajsze głosowanie nad ustawą medialną #lexTVN w Polsce jest bardzo niepokojące. Jeśli ustawa wejdzie w życie, poważnie zagrozi niezależnej telewizji w tym kraju. Nie ma wolności bez wolnych mediów” – napisał Sassoli.
Do sprawy na Twitterze odniosła się również wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. „Silne demokracje chętnie przyjmują pluralizm mediów i różnorodność opinii, a nie walczą z nimi. Projekt polskiej ustawy o radiofonii i telewizji wysyła negatywny sygnał. #lexTVN” - oświadczyła. „Potrzebujemy #MediaFreedomAct w UE, aby chronić wolność mediów i wspierać rządy prawa” - dodała Jourova, nawiązując do regulacji ws. wolności mediów, nad którymi toczą się dyskusje w KE.
Z kolei europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zapewnił w czwartek, że w ustawie medialnej chodziło o to, żeby wprowadzić rozwiązania, jakie obowiązują w całej Europie. „Wiadomo, że w EU nie ma podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które mają więcej niż 49 proc. udziału w jakimkolwiek podmiocie medialnym – podkreślał w wywiadzie telewizyjnym.
Jak wynika z przyjętej noweli, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.
Politycy opozycji uważają, że nowelizacja wymierzona jest w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Ich sprzeciw wzbudził również tryb prac nad ustawą w Sejmie. Według opozycji, reasumpcja głosowania nad przełożeniem posiedzenia na wrzesień, która dała możliwość przyjęcia ustawy w środę, była niezgodna z przepisami. Natomiast według przedstawicieli PiS, nowela ma na celu m.in. uszczelnienie przepisów dotyczących udziału w mediach w Polsce kapitału z państw spoza EOG, tak by nie mogły być obchodzone.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.08.2021, 14:21 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ