Newsletter

MI: Międzynarodowe rozmowy o Zielonym Ładzie (komunikat)

09.09.2021, 10:47aktualizacja: 09.09.2021, 10:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Europejski Zielony Ład był jednym z tematów poruszanych podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 8 września 2021 r. ministrowie Polski, Słowenii, Słowacji, Ukrainy, Czech oraz Litwy omawiali wyzwania i szanse rozwojowe dla sektora transportowego, określone w Zielonym Ładzie.

Panel „Wpływ Zielonego Ładu na politykę transportową Europy Środkowej” poświęcony został dyskusji nad redefinicją polityki transportowej Unii Europejskiej wyrażonej w nowej Strategii Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności określającej nowe priorytety dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Zielony Ład stawia przed nami wyzwanie związane z nadrabianiem zaległości infrastrukturalnych w naszej części Europy. Aktualnie największym wyzwaniem dla państw Europy Środkowej jest konieczność zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat i środowisko. Właśnie dlatego Polska, w ramach nowej perspektywy finansowej UE oraz Krajowego Planu Odbudowy, planuje przeznaczyć blisko 20 mld euro na inwestycje transportowe. Przeważająca większość tych środków zostanie zaangażowana na projekty w zakresie transportu nisko- i zeroemisyjnego realizujące założenia Zielonego Ładu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest rozwiązanie problemów dotyczących klimatu oraz środowiska naturalnego i obniżenie przez sektor transportowy emisji CO2 o 90% w 2050 r. Ważną częścią inicjatywy jest przejście na zrównoważoną mobilność, której kolej jest jednym z kluczowych ogniw i stanowi jeden z najbardziej ekologicznych i najbezpieczniejszych środków transportu.

Istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu jest Strategia Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności opublikowana przez Komisję Europejską 9 grudnia 2020 r. Integralnym elementem strategii jest Plan działań zawierający 82 inicjatywy, które będą podstawą prac Komisji Europejskiej przez następne cztery lata. Przedstawiony dokument określa działania i mechanizmy, dzięki którym system transportowy Unii Europejskiej może osiągnąć zieloną i cyfrową transformację oraz stać się bardziej odporny na przyszłe kryzysy. Celem Strategii Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności jest uczynienie transportu europejskiego: Zrównoważonym, Inteligentny i Odpornym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2021, 10:47
Źródło informacji mi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ