Newsletter

MI: Międzynarodowe rozmowy o Zielonym Ładzie (komunikat)

09.09.2021, 10:47aktualizacja: 09.09.2021, 10:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Europejski Zielony Ład był jednym z tematów poruszanych podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 8 września 2021 r. ministrowie Polski, Słowenii, Słowacji, Ukrainy, Czech oraz Litwy omawiali wyzwania i szanse rozwojowe dla sektora transportowego, określone w Zielonym Ładzie.

Panel „Wpływ Zielonego Ładu na politykę transportową Europy Środkowej” poświęcony został dyskusji nad redefinicją polityki transportowej Unii Europejskiej wyrażonej w nowej Strategii Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności określającej nowe priorytety dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Zielony Ład stawia przed nami wyzwanie związane z nadrabianiem zaległości infrastrukturalnych w naszej części Europy. Aktualnie największym wyzwaniem dla państw Europy Środkowej jest konieczność zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na klimat i środowisko. Właśnie dlatego Polska, w ramach nowej perspektywy finansowej UE oraz Krajowego Planu Odbudowy, planuje przeznaczyć blisko 20 mld euro na inwestycje transportowe. Przeważająca większość tych środków zostanie zaangażowana na projekty w zakresie transportu nisko- i zeroemisyjnego realizujące założenia Zielonego Ładu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Celem Europejskiego Zielonego Ładu jest rozwiązanie problemów dotyczących klimatu oraz środowiska naturalnego i obniżenie przez sektor transportowy emisji CO2 o 90% w 2050 r. Ważną częścią inicjatywy jest przejście na zrównoważoną mobilność, której kolej jest jednym z kluczowych ogniw i stanowi jeden z najbardziej ekologicznych i najbezpieczniejszych środków transportu.

Istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu jest Strategia Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności opublikowana przez Komisję Europejską 9 grudnia 2020 r. Integralnym elementem strategii jest Plan działań zawierający 82 inicjatywy, które będą podstawą prac Komisji Europejskiej przez następne cztery lata. Przedstawiony dokument określa działania i mechanizmy, dzięki którym system transportowy Unii Europejskiej może osiągnąć zieloną i cyfrową transformację oraz stać się bardziej odporny na przyszłe kryzysy. Celem Strategii Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności jest uczynienie transportu europejskiego: Zrównoważonym, Inteligentny i Odpornym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.09.2021, 10:47
Źródło informacji mi
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ