Newsletter

Nauka i technologie

17 młodych fachowców i rzemieślników z Polski zawalczy o branżowe mistrzostwo Europy

22.09.2021, 13:41aktualizacja: 23.09.2021, 11:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
17-osobowa drużyna młodych profesjonalistów z Polski (w wieku 18-26 lat) wyruszyła do Grazu w Austrii na Europejski Konkurs Umiejętności Branżowych – EuroSkills 2021 (22-26 września).

Ekipa WorldSkills Poland będzie już po raz drugi reprezentować Polskę na zawodach EuroSkills. Polscy zawodnicy będą walczyć o medale i tytuł Mistrza Europy w 16 na 40 konkurencji. Wystartują w rywalizacji w takich kategoriach, jak dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo czy układanie parkietów.

Młodzi fachowcy będą reprezentować Polskę również w kategorii technika laboratorium chemicznego, a także w obszarach technologii mody, instalacji elektrycznych, technologii pojazdów ciężkich oraz technologii samochodowej. W zawodach konkurować będzie łącznie 300 wykwalifikowanych młodych ludzi.

„Dla zawodników EuroSkills 2021 to szansa na rozwój zawodowy i osobisty, ale również przygoda życia. Natomiast dla firm jest to szansa na pozyskanie najwyżej wykwalifikowanych pracowników” – powiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz delegat WorldSkills na Polskę.

Według niego, EuroSkills to również miejsce, w którym europejscy liderzy przemysłu, edukacji i szkoleń nawiązują ze sobą współpracę na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego i promowania unikatowych umiejętności praktycznych.

„Program WorldSkills, w ramach którego rozgrywane są zawody EuroSkills 2021, promuje specjalistyczne kształcenie zawodowe, które zniknęło w pewnym momencie z uwagi systemowej. Tymczasem w życiu społecznym i gospodarczym potrzebni są wysoko wyspecjalizowani pracownicy” – podkreśliła dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Polscy zawodnicy, wyłonieni w eliminacjach krajowych, przygotowywali się do startu w EuroSkills przez rok, trenując umiejętności praktyczne, ale także wzmacniając kondycję i psychikę. Przed najlepszymi otworzy się także perspektywa startu w mistrzostwach świata WorldSkills 2022 w Szanghaju.

„Największą trudnością będzie przełożenie wiedzy i umiejętności na wykonanie zadania w określonym czasie i w jak najwyższym standardzie” – mówił Bartosz Wicherek, który będzie reprezentował Polskę w kategorii „Gotowanie”.

Każde zadanie, z którym będą musieli się zmierzyć zawodnicy w tej dyscyplinie, będzie wymagało intensywnej pracy przez 3,5 godziny.

Zdaniem dr Pawła Poszytka, uczestnictwo w EuroSkills daje zawodnikom możliwość rozwijania nie tylko branżowych umiejętności praktycznych, ale także kompetencji miękkich, współpracy w grupie międzynarodowej oraz otwarcia się na świat.

„W efekcie zawodnicy nie boją się mówić w obcych językach, nawiązują kontakty ze swoimi rówieśnikami, nie obawiają się nowoczesnych technologii, które są stosowane w ich branżach. Stają się bardziej odważni i bardziej przedsiębiorczy” – podkreślił dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jak zapewnił, zawodnicy w większości przypadków chcą te międzynarodowe doświadczenia wykorzystywać w Polsce, bo uważają, że stają się jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku krajowym.

Program WorldSkills obudowany jest współpracą z największymi firmami krajowymi, ale też dużymi koncernami światowymi, które sponsorują uczestnictwo zawodników, a potem starają się tych pracowników pozyskać do pracy w swoich firmach. Przykładem jest koncern Siemens, który w swoich oddziałach na całym świecie zatrudnił już ponad 1000 uczestników zawodów WorldSkills i EuroSkills.

„Możemy poszczycić się pierwszymi sukcesami. Maciej Pisarek, który na zawodach WorldSkills w Kazaniu w 2019 r. wywalczył wicemistrzostwo świata w gotowaniu, w tej chwili uczy się za granicą, w Londynie, w bardzo prestiżowej szkole kulinarnej. I oczywiście ustawia się do niego kolejka szefów kuchni z gwiazdkami Michelina” – powiedział dr Paweł Poszytek.

Program WorldSkills rozpoczął się 70 lat temu i uczestniczy w nim obecnie ponad 80 krajów, w tym wszystkie państwa europejskie. Na świecie inicjatywa jest ceniona do tego stopnia, że nawet najwyższe władze państwowe zabiegają o to, aby zawody EuroSkills czy WorldSkills odbywały się właśnie w ich krajach. Polska ubiega się o organizację EuroSkills w 2027 r.

„Staramy się wyłaniać najlepszych zawodników w branżach tradycyjnych i nowoczesnych, związanych z przemysłem 4.0, komputeryzacją, sztuczną inteligencją, chmurą obliczeniową, cyberbezpieczeństwem czy robotyką mobilną” – podkreślił dr Paweł Poszytek.

Polskich zawodników w rocznym cyklu przygotowań wspierały najlepsze marki. Partnerami poszczególnych konkurencji są: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Florystów Polskich, DMG MORI, Mitutoyo, Polcomm, Bidfood Farutex, Hager Polska, Festool, Eduweb.pl, Kemppi, Baltic Operator, Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy, Grupa Azoty, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, InterCars. Całą kadrę World SkillsPoland na EuroSkills 2021 wspierają: Cuna i Würth Polska.

Utwór „Talent budzi cuda” promuje inicjatywę WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills:
https://youtu.be/aAyayFBcuaA

Występy zawodników WorldSkills Poland można śledzić w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/WorldSkillsPoland   
https://twitter.com/WorldSkillsPL
https://www.instagram.com/worldskillspoland
https://www.linkedin.com/company/worldskillspoland
https://www.youtube.com/channel/UCB7tAcDQDWec0gGlZEE1W4w

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.09.2021, 13:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii