Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: Ministerstwo proponuje zmiany w przepisach dotyczących zasad odbywania kary

07.10.2021, 13:08aktualizacja: 07.10.2021, 13:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uproszczenie procedur związanych z doprowadzeniem skazanego do odbycia kary, rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego oraz odbywania posiedzenia sądu penitencjarnego w formie zdalnej – to niektóre zmiany w kodeksie karnym wykonawczym zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) w założeniach jego nowelizacji.

W obecnym stanie prawnym osoba skazana na karę pozbawienia wolności w pierwszej kolejności wzywana jest przez sąd do odbycia kary poprzez stawienie się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu. Ale sąd może też polecić doprowadzenie skazanego do aresztu śledczego bez takiego wezwania. Dopiero, jeżeli skazany nie stawi się w areszcie śledczym, sąd decyduje o doprowadzeniu skazanego i obciąża go poniesionymi w związku z tym kosztami. Po decyzji klasyfikacyjnej komisji penitencjarnej skazany następnie przenoszony jest z aresztu śledczego do właściwego zakładu karnego, w którym ma odbywać karę.

Zgodnie z założeniami proponowanej przez MS nowelizacji (art. 79) sądy mają co do zasady, w każdym przypadku wydawać polecenie zatrzymania i doprowadzenia każdego skazanego na kartę pozbawienia wolności do aresztu śledczego, bez uprzedniego wzywania go do stawienia się w określonym miejscu i wyznaczonym terminie. W nowelizacji pojawiła się też propozycja, by posiedzenia sądu penitencjarnego odbywały się w formie zdalnej.

Cytowani przez Prawo.pl eksperci chwalą zapisy, na podstawie których skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze krótszym niż trzy lata, któremu do odbycia pozostała część kary, ale nie więcej niż sześć miesięcy, będzie mógł odbyć resztę w systemie dozoru elektronicznego.

Na aprobatę środowiska, według Prawo.pl, może także liczyć propozycja, by prokurator mógł sprzeciwić się postanowieniu sądu o wstrzymaniu wykonania orzeczenia, jeśli miałoby to prowadzić do zwolnienia skazanego z aresztu śledczego lub zakładu karnego. Zgodnie z tym zapisem prokurator mógłby wnieść zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania orzeczenia. 

Celem proponowanych przez MS zmian jest m.in. poprawa warunków bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, ochrona społeczeństwa przed sprawcami najcięższych przestępstw, poprawa warunków wykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz usprawnienie procedur związanych z wykonywaniem kar i tymczasowego aresztowania. 

Całość artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wezwanie-do-odbycia-kary-nie-beda-stosowane-przez-sady,511031.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.10.2021, 13:08
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ