Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Ministerstwo Sprawiedliwości docenia i szanuje rolę pracowników sądów i prokuratur w kształtowaniu wymiaru sprawiedliwości. Dlatego zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi reprezentującymi przytłaczającą większość pracowników wymiaru sprawiedliwości. Jest ono powszechnie akceptowane, poza najmniejszym, marginalnym w sądownictwie związkiem Ad Rem, którego działania motywowane są politycznie.
Ministerstwo Sprawiedliwości pod obecnym kierownictwem konsekwentnie prowadzi współpracę i dialog ze stroną społeczną. W czasach rządów Zjednoczonej Prawicy coroczne podwyżki wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości wyniosły w sumie 45 proc. od 2016 r. To średnio o 1584 zł wyższa pensja w przeliczeniu na jeden etat. Natomiast w latach 2010-2015, czyli za rządów obecnej opozycji, wynagrodzenia w ogóle nie wzrastały.
Ministerstwo Sprawiedliwości popiera postulaty zgłoszone przez reprezentatywne związki zawodowe, które występują w imieniu ogółu pracowników wymiaru sprawiedliwości.
W porozumieniu zawartym 4 października br. z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych, Ministerstwo Sprawiedliwości opowiedziało się za 12% wzrostem wynagrodzeń zasadniczych pracowników sądownictwa powszechnego. Adresatem tego postulatu jest Minister Finansów.
Porozumienie przewiduje również podwyżkę jeszcze w tym roku dodatków motywacyjnych dla pracowników w wysokości 6 proc. funduszu płac. Porozumienie objęło również kwestie związane z przeciwdziałaniem mobbingowi w sądach. Nawet jeśli są to pojedyncze przypadki, zjawisko musi być całkowicie zwalczone. W tym celu komisje antymobbingowe mają być rozszerzone o udział strony społecznej.
Zgodnie z postulatem związkowców Ministerstwo doprowadziło również do zwiększenia liczby etatów urzędniczych w sądach. W sądownictwie pozostanie 429 czasowych etatów urzędniczych, a dodatkowo uzyskanych będzie 200 nowych etatów w sądach oraz 150 nowych etatów asystenta prokuratora. Razem daje to 779 etatów.
Reprezentatywne związki zawodowe doceniają działania Ministerstwa Sprawiedliwości, skierowane na dialog i wspólne szukanie jak najlepszych rozwiązań dla pracowników wymiaru sprawiedliwości. Marginalny protest w sądach organizuje jeden z najmniejszych związków zawodowych – Ad Rem. Jest on motywowany politycznie, o czym świadczą wspólne wystąpienia działaczy Ad Rem z posłami opozycji. Akcja, która spowodowała odwołanie wokand w znikomym odsetku sądów - ok. 2 proc. spośród 400 sądów w całym kraju, nie wpływa na pracę całego wymiaru sprawiedliwości.
Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o szczegółową weryfikację zwolnień lekarskich udzielanych w ostatnich dniach grupie pracowników sądów. Dobro obywateli i dostęp do wymiaru sprawiedliwości są wartością nadrzędną. Dlatego Ministerstwo musi reagować. W przypadku braku podstaw wystawienia zwolnień, będą podejmowane stosowne kroki prawne.
Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje w dialogu z reprezentatywnymi związkami zawodowymi pracowników wymiaru sprawiedliwości.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ robs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.10.2021, 16:32 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |