Newsletter

Samorządy w UE mówią dość – skoro płacimy za kryzys, chcemy decydować, jak z niego wychodzić

29.10.2021, 16:30aktualizacja: 29.10.2021, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Niemal połowa samorządowców w UE domaga się zwiększenia ich wpływu na decyzje podejmowane przez instytucje unijne, w tym dotyczące odbudowy gospodarek po kryzysie pandemicznym. „Przez COVID-19 straciliśmy 180 miliardów euro i chociaż wiemy, gdzie fundusze europejskie przydałyby się najbardziej, nasz głos jest wciąż ignorowany” – deklarują władze lokalne ze wszystkich zakątków kontynentu.

#EuRegionalBarometer to cyklicznie badanie zlecane przez Komisję Europejską w celu poznania opinii władz lokalnych i regionalnych ze wszystkich krajów członkowskich na temat bieżących działań instytucji unijnych. Najnowszy sondaż, w którym udział wzięło ponad milion samorządowców, pokazuje rosnącą frustrację ankietowanych, wynikającą z braku realnych narzędzi wpływania na polityki wspólnotowe.

46 proc. respondentów uważa za „bardzo ważne" zwiększenie wpływu regionów i władz lokalnych na kształtowanie polityki UE. 41 proc. jest zdania, że samorządy niedostatecznie partycypują w działaniach decydujących o przyszłości Wspólnoty – wynika z badania.

Istotny wpływ na negatywną ocenę obecnej formy funkcjonowania UE przez znaczną część przedstawicieli społeczności lokalnych ma realizowana strategia wychodzenia z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Koronawirus mocno uderzył w finanse europejskich samorządów – w ich budżetach powstała wyrwa w wysokości 180 mld euro, która dodatkowo pogłębiła istniejące już wcześniej nierówności społeczne i gospodarcze między regionami w ramach poszczególnych krajów i całej Wspólnoty.

Tymczasem autorzy barometru alarmują, że przy tworzeniu planów ożywienia gospodarek państw członkowskich zabrakło jakiejkolwiek konsultacji z samorządami w sprawie rozdzielania unijnych funduszy. Scentralizowany system redystrybucji środków sprawia, jak ostrzegają eksperci, że pieniądze nie trafią tam, gdzie zdaniem miast i regionów byłyby najbardziej potrzebne.

„Zbyt często Europę kojarzy się tylko z 27 państwami członkowskimi. Tymczasem tworzy ją 300 regionów, 90 tys. gmin i ponad milion demokratycznie wybranych lokalnych i regionalnych polityków reprezentujących ponad 400 mln mieszkańców” – mówi Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Z tą opinią zgadza się Wiktor Szydarowski, dyrektor ESPON. Polski naukowiec zaznacza, że badania prowadzone przez jego projekt badawczy, opisujący zróżnicowanie regionów kontynentu i ich odmiennych potrzeb, dotyka istoty integracji europejskiej.

„Społeczne poparcie dla projektu europejskiego nie wynika z geopolitycznych kalkulacji obywateli Wspólnoty. O stosunku każdego Europejczyka do UE decydują przede wszystkim jego codzienne odczucia i obserwacje. Gdy widzimy nową drogę lokalną, farmę wiatrową czy dodatkowe łóżka w szpitalu, za którymi stoją fundusze unijne, rozumiemy sens istnienia Unii – a ta cecha łączy wszystkich Europejczyków, od mieszkańców wielkich metropolii do najmniejszych wsi” – przekonuje Wiktor Szydarowski.

Dyrektor ESPON ostrzega, że dalsze ignorowanie głosu społeczności lokalnych – tak przez instytucje unijne, jak i rządy poszczególnych państw, może prowadzić do poważnego osłabienia zaufania wyborców do każdego z tych podmiotów. Jednocześnie pomijanie opinii władz lokalnych w konstruowaniu wielkich, politycznych i gospodarczych strategii, jest zwyczajnie nierozsądne – to właśnie samorządowcy pozostają w stałym kontakcie ze swoimi „małymi ojczyznami”, znają ich specyfikę i na ogół trafnie definiują podstawowe potrzeby.

„Władze lokalne i regionalne ponoszą ciężar zapewniania swoim obywatelom wysokiej jakości usług publicznych i zdrowotnych, choć przychody do ich budżetów gwałtownie spadły. Ignorując terytorialny wymiar kryzysu zdrowotnego, zwłaszcza w obliczu kolejnej fali pandemii, naraża się na niebezpieczeństwo życie ludzi. Najlepsze, co Unia i rządy krajowe mogą zrobić, by przyspieszyć ożywienie gospodarcze, to zadbać o to, by ich wysiłki w pełni uwzględniały specyfikę regionalną i lokalną” – wskazują autorzy Eurobarometru.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2021, 16:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii