Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: kurator skontroluje sposób utrzymywania kontaktu rodzica z dzieckiem, np. po rozwodzie

17.11.2021, 10:28aktualizacja: 17.11.2021, 10:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt pakietu zmian m.in. w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ale też w procedurze cywilnej. Wprowadza m.in. rozwiązania mające pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem, gdy rodzice nie mieszkają razem – informuje Prawo.pl. Według serwisu resort proponuje, by sędziowie zlecali kuratorom nadzór nad ich realizacją.

Projekt, który właśnie trafił do opiniowania, zakłada m.in. postępowania informacyjne w sprawach rozwodowych rodziców małoletnich dzieci, alimenty natychmiastowe, ale także zmiany dotyczące kontaktów z dzieckiem przy udziale kuratora.

Problem dotyczący rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem pogłębił się w dobie koronawirusa. Prawnicy specjalizujący się w sprawach rodzinnych alarmują, że zwiększa się liczba takich przypadków. Z różnych powodów - począwszy od covidowych obaw, po narastający konflikt między byłymi partnerami i spory o alimenty.

W najnowszym projekcie ministerstwo wprowadza zmiany w art. 113[4]. Obecnie brzmi on: Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń. Po zmianach zostanie do niego dopisane: a także poddać sposób utrzymywania kontaktów kontroli kuratora sądowego.

Kurator będzie miał obowiązek:

· dopilnowywania terminowości kontaktu z dzieckiem poprzez współdziałanie z jego rodzicami;

· poznawania przyczyn sytuacji, w której kontakt się nie odbył;

· utrzymywania stałego kontaktu z zobowiązanym i uprawnionym do spotkań z małoletnim;

· zobowiązywania do właściwego postępowania wobec małoletniego, które umożliwi pełną realizację postanowienia;

· składania do sądu sprawozdań z realizacji prowadzonego nadzoru w terminach określonych przez sąd.

Jednak kurator nie będzie zobowiązany do uczestniczenia w spotkaniach rodzica z dzieckiem.

Jak wskazuje Prawo.pl, kuratorzy mają wiele wątpliwości dotyczących nowych zapisów.

„Jesteśmy temu przeciwni. Należy pamiętać, że kontakty nie wiążą się automatycznie z ograniczeniem władzy rodzicielskiej, więc tym samym, przy pełni władzy rodzicielskiej, kurator nie ma prawa ingerować w jej wykonywanie. Dodatkowo, ta >>kontrola<< - bo tak to jest wpisane w projekcie - nie będzie liczyła się do naszego obciążenia, a będzie wymagać nakładów pracy” – mówi, cytowana przez Prawo.pl, Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

Dodaje, że obawy kuratorów budzi również brak zapisów, jak miałyby być prowadzone te sprawy, bo „nasze doświadczenie pokazuje, że potrafiły to być uciążliwe i czasochłonne czynności.”

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/alienacja-rodzicielska-bedzie-kontrola-kuratora,511777.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2021, 10:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ