Newsletter

Panteon sportu: zasłużeni reprezentanci upamiętnieni na nowej wystawie w Centrum Olimpijskim

18.11.2021, 08:46aktualizacja: 18.11.2021, 08:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Instytut Łukasiewicza (1)
Fundacja Instytut Łukasiewicza (1)
„Prezentujemy państwu tych, którzy – poza sukcesami sportowymi – swoim działaniem sprawili, że określamy ich mianem prawdziwych patriotów” – mówił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, podczas otwarcia wystawy „Panteon sportu”. Ekspozycję można oglądać w Centrum Olimpijskim do 26 listopada.

Na wystawie przypomniano losy sportowców, którzy przed i po II wojnie światowej byli ikonami swoich dyscyplin: lekkoatletyki, sportów drużynowych, zimowych i wodnych, jeździectwa, kolarstwa, boksu czy szermierki. Czarno-białe zdjęcia poddano cyfrowej koloryzacji, dzięki czemu można przyjrzeć się Halinie Konopackiej w czerwonym berecie, zdobywającej pierwsze olimpijskie złoto dla Polski, czy piłkarzom reprezentacji Polski sprzed stu lat w oryginalnych, biało-czerwonych strojach.

Anegdoty z dziejów polskiego sportu przeplatają się z opowieścią o dramatycznych wojennych losach wybitnych reprezentantów Polski po wybuchu II wojny światowej. Ryszard Czarnecki, członek prezydium PKOl, podkreślił, że bohaterowie wystawy pozostawili po sobie testament, który wypełniają kolejne pokolenia polskich sportowców.

„Upamiętnione zostały osoby, które sto lat temu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, nie pytały: >>Polsko, co możesz mi dać?<<, tylko: >>Co ja mogę dać Polsce?<<”.

Wystawę zorganizowała Fundacja Instytut Łukasiewicza we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki.

„Ta ekspozycja to strzał w dziesiątkę – stwierdził Sławomir Majcher, dyrektor muzeum. – Naszym obowiązkiem jest realizować misję upamiętniania sportowych bohaterów. Warto podkreślić, że Centrum Olimpijskie to także centrum patriotyzmu, promieniujące pozytywnymi emocjami, które dziś są nam wszystkim tak bardzo potrzebne”.

„Nie było naszym celem tworzenie rankingu najwybitniejszych polskich sportowców – rekordzistów, najbardziej utytułowanych, najpopularniejszych – podkreślał Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. – Chcieliśmy raczej zwrócić uwagę na ciągłość pokoleń w polskim sporcie, na znaczenie dziedzictwa. Kiedyś Adam Małysz, a teraz Kamil Stoch z kolegami, skaczą na Wielkiej Krokwi noszącej imię Stanisława Marusarza – naszego najwybitniejszego przedwojennego skoczka. Robert Korzeniowski w Atenach był dekorowany czwartym złotem olimpijskim przez Irenę Szewińską, która kilka dekad wcześniej swoimi dokonaniami zyskała miano najwybitniejszej lekkoatletki w naszych dziejach. Polscy siatkarze, aktualni mistrzowie świata, nawiązują swoimi dokonaniami do chłopców Huberta Wagnera. >>Panteon sportu<< to opowieść o tym, jak kolejne pokolenia polskich zawodników przekazują sobie pałeczkę”.

Ekspozycja, którą od dziś do 26 listopada można oglądać w Centrum Olimpijskim, jest równocześnie prezentowana w dwóch innych miejscach w Warszawie: Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Sejmie RP. W listopadzie i grudniu wystawa dotrze do różnych miast w Polsce – będzie można obejrzeć ją m.in. w szkołach w Chorzowie, Krakowie, Sanoku i Głogowie, w polkowickim Aquaparku, Grójeckim Ośrodku Sportu „Mazowsze” i w Centrum Historii Sportu w Lublinie. Wystawę współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem projektu jest KGHM.

Więcej informacji o projekcie: www.PanteonSportu.pl.

Źródło informacji: Fundacja Instytut Łukasiewicza

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.11.2021, 08:46
Źródło informacji Fundacja Instytut Łukasiewicza
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ