Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Finansów informuje:
· 23 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania.
· Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę podatkową.
· To kolejny przykład realizacji polskiej polityki zwalczania oszustw podatkowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2002 roku, oraz protokołu podpisanego tego samego dnia.
- To kolejny przykład efektywnej realizacji polityki wdrażania do zawartych przez Polskę umów podatkowych najwyższych standardów wypracowanych na forum OECD. Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie do umowy nowych rozwiązań uszczelniających - klauzuli przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania (PPT) oraz klauzuli nieruchomościowej, która nie pozwoli na unikanie płacenia w Polsce podatku od sprzedaży położonych w kraju, wartych setki milionów złotych nieruchomości. Jest to szczególnie ważne, aby te rozwiązania zaczęły jak najszybciej obowiązywać właśnie w relacjach pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
- To właśnie za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Holandii, gdzie często ulokowane są europejskie centrale wielu globalnych korporacji, trafiają do Polski inwestycje z całego świata. W ten sposób to właśnie Niderlandy, podobnie jak Luksemburg czy Malta, mogą być wykorzystywane przez firmy stosujące agresywną inżynierię podatkową jako miejsca za pośrednictwem których wypracowane w Polsce dochody są transferowane bez podatku poza Europę, do rajów podatkowych. Uszczelnienie umowy podatkowej pomiędzy Polską a Królestwem Niderlandów, a także nowe rozwiązania skierowane przeciwko globalnej optymalizacji podatkowej, takie jak np. wdrażanie globalnego podatku minimalnego, doprowadzą do znacznego ograniczenia tego procederu – dodaje wiceminister Sarnowski.
Zmiany są nakierowane na uszczelnianie systemu podatkowego, przeciwdziałanie agresywnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy podatkowej. Uwzględniają one zarówno obecną politykę podatkową Polski, jak i mechanizmy wypracowane w ramach projektu OECD/G20 Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) (zawarte też w Konwencji MLI).
Z uwagi na fakt, że konwencja polsko-niderlandzka nie jest objęta Konwencją MLI (Niderlandy nie wymieniły przedmiotowej umowy podatkowej jako objętej MLI) została ona bilateralnie dostosowana do standardów BEPS za pomocą protokołu zmieniającego. Przede wszystkim w protokole przewidziano tzw. klauzulę PPT, mającą na celu zapobieganie nadużyciom umowy. Protokół wprowadza również inne rozwiązania odzwierciedlające obecną polską politykę podatkową, w tym przepisy ułatwiające zwalczanie oszustw podatkowych z wprowadzeniem przepisu dotyczącego klauzuli nieruchomościowej na czele.
Poza wyżej wymienionymi regulacjami protokół zawiera także dodatkowe regulacje o charakterze uszczelniającym (np. przepisy dotyczące zakładu czy przepisy dotyczące ustalania rezydencji podatkowej osób innych, niż osoby fizyczne), a także unormowania mające na celu usprawnienie procedury rozwiązywania sporów powstałych na tle konwencji. W efekcie, konwencja polsko-niderlandzka zostanie dostosowana do najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania unikania opodatkowania oraz współpracy podatkowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.11.2021, 16:18 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |