Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Do końca zbliżają się prace nad przekopem Mierzei Wiślanej. W zamierzeniu inwestycja ma ułatwić eksport i dać Elblągowi szansę na stanie się portem pomocniczym dla Trójmiasta. Porty w Gdańsku i Gdyni cierpią ze względu na wąskie gardło kolejowe w obrębie aglomeracji. Przekierowanie części ładunków drogą wodną do Elbląga odciąży połączenia lądowe. Wydłużenie drogi wodnej będzie również zgodne z unijnymi założeniami. Komisja w dokumentach strategicznych faworyzuje transport śródlądowy jako niskoemisyjny. Podobny transport kontenerów barkami po rzekach jest regularnie wykorzystywany w krajach zachodnich. Mimo wydanych środków na przekop, brak w planach kolejnych centralnych inwestycji ułatwiających logistyczny dostęp do portu. Sporna pozostaje kwestia finasowania pogłębiania drogi wodnej i basenów portowych. Samorząd na inwestycje związane z portem i infrastrukturą około portową wydał łącznie 100 mln zł, natomiast inwestycje centralne w latach 2015-2020 na ternie Portu w Elblągu to zaledwie 1 mln 435 tys. zł. Tymczasem po stronie samorządu będą kolejne duże inwestycje takie jak terminal kontenerowy przyśpieszający przeładunki.
Temat jest szerszy i dotyczy inwestycji w lotniska, strefy ekonomiczne, drogi. Jak należy efektywnie dysponować środkami publicznymi? W jaki sposób przygotowywać inwestycje, aby procedury nie trwały zbyt długo a efekty były z korzyścią dla regionu? W jaki sposób lokalne samorządy mogą teraz wykorzystać uzyskane wsparcie władz centralnych?
Uczestnikami bloku tematycznego „Inwestycje infrastrukturalne - jak efektywnie dysponować środkami publicznymi” podczas zbliżającego się VI Europejskiego Kongresu Samorządów będą Tomasz Żuchowski - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad, Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, poseł Mirosław Suchoń, Maciej Berliński - dyrektor Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Michał Missan - wiceprezydent Elbląga, senator Jerzy Wcisła, Juliusz Marek - prezes Stowarzyszenia Telewizji Lokalnych i Regionalnych oraz moderator Łukasz Malinowski - dyrektor zarządzający Pionu Wydawnictw, Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Źródło informacji: Instytut Studiów Wschodnich
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.12.2021, 16:37 |
Źródło informacji | Instytut Studiów Wschodnich |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Haier dodaje blasku Australian Open: historyczna współpraca na rzecz innowacyjności i doskonałości
- 24.01.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Pierwsza droga oddana w tym roku
GDDKiA otworzyła 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, która łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawni przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąży centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47-kilometrowego odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.- 24.01.2025, 14:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GDDKiA