Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Platforma e-zamówienia powstała celem ujednolicenia, skrócenia i usprawnienia procesu udzielania zamówień publicznych w Polsce. Od ubiegłego roku stopniowo udostępniane są interesariuszom kolejne funkcjonalności tego narzędzia. Jest ono całkowicie bezpłatne.
„Za nami jest już Moduł Tożsamości od listopada 2020 roku, od stycznia 2021 r. uruchomiliśmy Biuletyn Zamówień Publicznych i Moduł Postępowań, 18 października tego roku uruchomiony został pilotaż na razie dla stu zamawiających, jeśli chodzi o komunikacje w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, następnym etapem jest rozszerzenie tego pilotażu od stycznia 2022 dla 300-500 zamawiających” - poinformował mec. Krzysztof Fijołek, dyrektor Biura Organizacyjno-Finansowego w Urzędzie Zamówień Publicznych.
Krzysztof Fijołek dodał, że elektronizacja zamówień publicznych ma ogromne znaczenie w całym procesie zakupowym. Wraz z postępującą cyfryzacją znacznej części usług, pojawia się oczekiwanie wobec administracji publicznej, aby swoje procesy prowadziła również w formie elektronicznej. Przedstawiciel UZP przypomniał, że zamówienia publiczne były realizowane w formie papierowej do 2018 roku, od 2018 wymóg elektroniczny dotyczył postępowań unijnych, a od tego roku - postępowań krajowych od wartości 130 tys. zł.
Zgodnie z art.61 ustawy Prawo zamówień publicznych „komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia i w konkursie, w tym składanie ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między zamawiającym a wykonawcą, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej”.
Jednym z takich środków jest Platforma e-Zamówienia. Od ubiegłego roku działa Moduł Tożsamości, który zapewnia możliwość rejestrowania i logowania się na platformie, a od początku br. można już przeglądać wszelkie ogłoszenia krajowe jak i unijne, jakie są publikowane przez zamawiających, w Biuletynie Zamówień Publicznych oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Drugi element komunikacji elektronicznej to miniportal (narzędzie to działa od 2018 roku) wprowadzone w celu komunikacji między zamawiającymi a wykonawcami. To tymczasowe narzędzie do komunikacji daje możliwość m.in. składania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Przez dwa lata ok. 7 tys. zamawiających skorzystało z tego narzędzia.
„Prawdopodobnie z miniportalu będziemy kierować się na Platformę e-zamówienia, bo to jest zdecydowanie bardziej zaawansowane narzędzie – zapowiedział mecenas Fijołek. – Udostępnione usługi niewątpliwie zwiększą komfort pracy interesariuszy korzystających z narzędzi do komunikacji w zamówieniach publicznych” – dodał.
Platforma e-Zamówienia zapewni wszystkim jej użytkownikom wymagane dla tego typu narzędzi cechy, czyli integralność, autentyczność, bezpieczeństwo i poufność danych. Wszystkie dokumenty i logi w systemie zostaną odpowiednio zabezpieczone.
Należy również pamiętać , że jednym z głównych założeń platformy są zautomatyzowanie całego procesu zamówień publicznych i łatwy dostęp do wszelkich informacji dotyczących konkretnego postępowania, np. otwarcia ofert. W jednym miejscu będzie można zobaczyć udostępnione dokumenty, przeglądać ogłoszenia i złożyć ofertę.
Wśród wielu korzyści dla zamawiających można wymienić interaktywne formularze w Biuletynie Zamówień Publicznych dedykowane dla konkretnego trybu i postępowania. Istotny jest też mechanizm reużycia danych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, co usprawni wymagane ustawą działania sprawozdawcze. Raz wprowadzana dana w ogłoszeniu, będzie użyta w systemie na kolejnych etapach wypełniania ogłoszeń w konkretnym postępowaniu.
Wykonawcy zyskają szybki i łatwy dostęp do wszystkich ogłoszeń o zamówieniach oraz pozostałych informacji o postępowaniach o udzielenie zamówienia i możliwość przesyłania ofert lub wniosków na Platformę e- Zamówienia. Bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie też dla nich ujednolicony i ustandaryzowany formularz ofertowy w formacie interaktywnego pdf, na którym zamawiający dookreśli, które pola mają być wypełnione przez wykonawcę. Za pośrednictwem tego formularza będzie można złożyć ofertę lub wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie. Zapobiegnie to trudnościom związanym z korzystaniem z różnego rodzaju narzędzi i formularzy stosowanych przez zamawiających.
Więcej informacji można uzyskać na stronie https://ezamowienia.gov.pl
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.12.2021, 16:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Globalna społeczność Bigo Live będzie świętować kolejny rok wpływowej działalności podczas dorocznej gali
Tegoroczna gala z udziałem ponad tysiąca zaproszonych gości stanowi wyraz zaangażowania firmy w promowanie kreatywności i innowacji, zapewniając twórcom treści oraz widzom różnorodne, ubogacające doświadczenia.- 22.01.2025, 09:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Media OutReach
-
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając "Siedmiu bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 21.01.2025, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce