Newsletter

Nauka i technologie

Tak Wiedeń chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku

11.02.2022, 10:00aktualizacja: 11.02.2022, 10:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bürgermeister Michael Ludwig © PID Jobst
Bürgermeister Michael Ludwig © PID Jobst
Do 2040 roku Wiedeń chce osiągnąć neutralność emisyjną. Ma w tym pomóc tzw. plan klimatyczny, który przedstawili reprezentanci wiedeńskiego ratusza na czele z burmistrzem Michaelem Ludwigiem. Wiedeń opiera się na inwestycjach w energię alternatywną, przyjazną dla środowiska gospodarkę odpadami i gospodarkę o obiegu zamkniętym, nowoczesną mobilność i innowacyjne budownictwo mieszkaniowe.

Zdaniem ratusza w Wiedniu zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań dnia dzisiejszego. Aby utrzymać wysoki poziom życia w przyszłości, Wiedeń, który znajduje się na szczycie rankingów miast o najlepszej jakości życia, chce do 2040 roku osiągnąć neutralność energetyczną. Ma to osiągnąć dzięki specjalnemu harmonogramowi klimatycznemu i Strategii Ramowej Inteligentnego Miasta Klimatu, która określa sto działań, mających pomóc wiedeńskiej metropolii osiągnąć ten ambitny cel. Według burmistrza Wiednia, Michaela Ludwiga, konkretne kroki były omawiane nie tylko z ekspertami i naukowcami, ale także z mieszkańcami miasta.

Jedenaście obszarów do osiągnięcia neutralności

Miasto podzieliło poszczególne kroki na łącznie jedenaście obszarów objętych działaniami:

- energia (inwestycje w fotowoltaikę, ciepłownictwo i chłodzenie),

- mobilność (inwestycje w transport publiczny, rozwój wspólnych środków transportu, inwestycje w wodór),

- budynki (dotacje, instalacje fotowoltaiczne, zrównoważone budownictwo mieszkaniowe),

- gospodarka i rynek pracy (budżet klimatyczny, gospodarka współdzielenia),

- zero waste i gospodarka o obiegu zamkniętym (inwestycje w sieć naprawczą, eliminacja odpadów),

- adaptacja do zmian klimatu (więcej zieleni, zazielenianie i zacienianie),

- ekologia miejska, środowisko i woda (planowanie nowych dzielnic w sposób kompaktowy przy odpowiedniej gęstości urbanistycznej),

- zdrowie i integracja społeczna (np. wzmacnianie świadomości zdrowotnej, budowa nowych obiektów służby zdrowia o konstrukcji niskoenergetycznej,

- edukacja, nauka i badania (budowa osiedli z koncentracją placówek oświatowych, energetycznie samowystarczalne nowe budynki szkolne),

- cyfryzacja (np. podstawowe prawa cyfrowe, promowanie umiejętności cyfrowych),

- partycypacja i kultura (partycypacja kulturalna, partycypacja obywatelska w ramach projektu Vienna Climate Team).

Wiedeń od kilku lat jest jednym z pionierskich miast w ochronie klimatu. Ponadto jako jedno z pierwszych miast na świecie uwzględniło w swoich planach kompleksowy program jego ochrony. Dzięki niemu Wiedeń zdołał już zredukować emisję CO2 o ok. 40 proc., co uczyniło stolicę, austriackim krajem związkowym z najniższą emisją CO2 na mieszkańca.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.02.2022, 10:00
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii