Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Najważniejsze pojęcia ekonomiczne tematem pierwszego wykładu IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza

04.03.2022, 14:09aktualizacja: 04.03.2022, 14:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdjęcie ilustracyjne; fot. PAP/Leszek Szymański
Zdjęcie ilustracyjne; fot. PAP/Leszek Szymański
Co to jest optimum Pareta, czym właściwie jest PKB, kiedy rynek jest efektywny, wreszcie na czym polega wzrost gospodarczy? Dostępny jest już pierwszy wykład IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza, w którym dr Piotr Maszczyk z SGH wyjaśnia najważniejsze pojęcia ekonomiczne.

Prasowa Akademia Pieniądza, edycja IV to bezpłatne szkolenia dla dziennikarzy i influencerów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną. Projekt składa się z części online (pięciu wykładów z testami) oraz jednodniowego praktycznego warsztatu, który zostanie przeprowadzony dwukrotnie w Warszawie (do wyboru termin majowy i wrześniowy). Aby wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu, wystarczy zarejestrować się na https://akademia.pap.pl/.

Na platformie e-learningowej (https://akademia.pap.pl) właśnie został udostępniony tekst pierwszego szkolenia, które w przystępny sposób wprowadza w zakres tematyczny nauk ekonomicznych i pokazuje, w jaki sposób ekonomiści prowadzą swoje badania i formułują wnioski.

„W materiale zostały przedstawione najważniejsze pojęcia ekonomiczne, które pozwolą słuchaczom zapoznać się z imaginarium i instrumentarium ekonomii i tym samym przybliżą im nie tylko przedmiot badań, lecz również metody badawcze stosowane w tej dyscyplinie nauk społecznych. Jego najważniejszą część będzie stanowił zestaw terminów wraz z definicjami, który pozwoli słuchaczom lepiej zorientować się w treściach, które ukrywają się pod najczęściej wykorzystywanymi w dyskursie ekonomicznym określeniami” - pisze autor we wstępie.

Wyjaśnia też m.in., czym jest model ekonomiczny, czym zajmuje się ekonomia pozytywna i normatywna oraz czym różni się mikroekonomia od makroekonomii. Istotną część wykładu stanowi zestaw terminów wraz z definicjami, który pozwoli lepiej orientować się, co kryje się pod takimi określeniami ekonomicznymi jak: produkt krajowy brutto (PKB), inflacja, wzrost gospodarczy, optimum Pareta itp.

Autorem pierwszego opracowania jest dr Piotr Maszczyk z Katedry Ekonomii II Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Projekt „Prasowa Akademia Pieniądza, edycja IV” realizowany jest przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Szkolenie jest realizowane w okresie od stycznia do końca października 2022 r.

Program tematyczny projektu:

1. Najważniejsze pojęcia ekonomiczne.

2. Bank centralny - rola i znaczenie w czasie pandemii.

3. Jak bezpiecznie oszczędzać i kupować w dobie cyberzagrożeń.

4. Inwestowanie i oszczędzanie a otoczenie gospodarcze.

5. Warsztat łowcy gospodarczych fake newsów.

Uczestnicy, którzy wezmą udział szkoleniu lub zaliczą komplet testów online dostępnych na https://akademia.pap.pl otrzymają certyfikat potwierdzający ukończenie czwartej edycji Prasowej Akademii Pieniądza.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.03.2022, 14:09
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ