Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceszef Komitetu Regionów: samorządy są trzecim wymiarem demokracji europejskiej

08.03.2022, 12:42aktualizacja: 08.03.2022, 12:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Poziom samorządowy to trzeci wymiar demokracji europejskiej – podkreślił wiceszef Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro.

Samorządowcy z 27 krajów UE przyjęli w ub. tygodniu podczas 9. Europejskiego Szczytu Miast i Regionów 12-punktowy Manifest z Marsylii w sprawie przyszłości Unii. Jak podkreślono w dokumencie, fundamentem demokracji w UE jest 240 regionów, 90 tys. gmin i ponad 1,2 mln polityków wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym, którzy reprezentują 450 mln osób.

„Manifest nawiązuje do obecnej sytuacji. Jak? Kiedy podkreślamy znaczenie lokalnego i regionalnego filaru demokracji, mówimy o wartościach i zasadach, które są na szali w Ukrainie. To jest również sposób, żeby przekazać aktualne obawy” – podkreślił wiceszef Komitetu Regionów.

„Są dwa dokumenty, które są ważne z punktu widzenia winsoków płynących ze szczytu. Nie tylko manifest, który dotyczy szerszej perspektywy, tego, w którym miejscu jesteśmy, ale również deklaracja ws. Ukrainy, która jest bardzo konkretna” – wyjaśnił.

Zdaniem Cordeiry, kluczowe przesłanie, jakie płynie z manifestu, brzmi: regiony i miasta w Europie czują, że mogą zrobić więcej, mogą być bardziej zaangażowane w proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by nie patrzeć na regiony i miasta „jak na kogoś, za kogo decydujesz, ale kogoś z kim decydujesz”.

Zwrócił uwagę, że regiony i miasta już teraz pełnią bardzo ważną rolę wdrażania polityk i używania swoich zasobów, aby osiągnąć unijne cele.

„Od przewodniczącego Parlamentu Europejskiego do przewodniczącego Komisji Europejskiej wszyscy podkreślają, że lokalny i regionalny poziom jest trzecim wymiarem demokracji europejskiej” – podkreślił wiceszef KR.

„Ten trzeci wymiar europejskiej demokracji nie może być amputowany od jego pełnego zasięgu. A jego pełny zasięg to również bycie częścią procesu podejmowania decyzji, nie tylko wdrażania, ale decydowania; przeniesienia lokalnej i regionalnej perspektywy na projektowane polityki i instrumenty. To jedno z głównych przesłań manifestu. Bardzo konkretnego, jeśli chodzi o to, czego oczekujemy w przyszłości” – wyjaśnił.

Jak zaznaczył Cordeiro, Komisja Europejska właśnie opublikowała 8. Raport ws. spójności, który jasno pokazuje znaczenie, jakie ta polityka ma dla rozwoju regionów w Europie, na co również położono nacisk w manifeście.

Manifest z Marsylii załączony jest pod tekstem.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.03.2022, 12:42
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ