Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: zmiana formy działalności nie zmienia zasad oszczędzania w PPK

21.03.2022, 10:38aktualizacja: 21.03.2022, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W przypadku przekształcenia na przykład spółki jawnej w spółkę z o.o., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jeżeli spółka jawna zawarła umowę o zarządzanie PPK, to po przekształceniu stroną tej umowy jest spółka z o.o., która nie potrzebuje np. zgody instytucji finansowej na taką zmianę strony umowy – przypomina Prawo.pl.

Według Prawo.pl oznacza to też, że uczestnicy PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) zatrudnieni w spółce przekształconej oszczędzają w PPK na dotychczasowych zasadach. Jeżeli np. spółka jawna zadeklarowała w umowie o zarządzanie PPK finansowanie wpłaty dodatkowej, to taki obowiązek ciąży nadal na przekształconej spółce z o.o., która może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej albo zrezygnować z jej finansowania tylko poprzez zmianę umowy o zarządzanie PPK.

Natomiast, np. w przypadku połączenia dwóch spółek z o.o. przez zawiązanie nowej spółki, nowo zawiązana spółka wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki łączących się spółek (art. 494 par. 1 k.s.h.). Jeżeli zatem np. jedna z łączących się spółek nie była wcześniej podmiotem zatrudniającym, ale druga miała już zawartą umowę o zarządzanie PPK, to nowo zawiązana spółka wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z tej umowy o zarządzanie PPK i nie zawiera kolejnej takiej umowy – informuje Prawo.pl.

Jak podaje serwis Prawo.pl, jeśli dany podmiot stał się podmiotem zatrudniającym dopiero w wyniku nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa innego podmiotu, w związku z czym nie ma jeszcze umowy o zarządzanie PPK, nie musi martwić się 7-dniowym terminem na zawarcie umowy o prowadzenie PPK, wynikającym z art. 9 ust. 2 ustawy o PPK.

„W takim przypadku wdraża on PPK w terminach określonych w art. 8 ust. 1 (termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK) oraz art. 16 (termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK). Umowa o zarządzanie PPK powinna zostać zawarta nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej podmiot zatrudniający ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK, zgodnie z art. 16 ustawy o PPK” – wyjaśnia w serwisie Prawo.pl Anna Puszkarska, ekspert PFR Portal PPK.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/przeksztalcenie-pracodawcy-a-prawo-pracownikow-do-oszczedzania-w,514002.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2022, 10:38
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ