Newsletter

Europejskie Forum Młodych Liderów wydarzeniem towarzyszącym XIV Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu

25.03.2022, 14:39aktualizacja: 25.03.2022, 14:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa PTWP - Europejskie Forum Młodych Liderów - grafika
Grupa PTWP - Europejskie Forum Młodych Liderów - grafika
Potencjał naukowy i gospodarcze wykorzystanie wiedzy to tematy, które dołączyły do głównego nurtu debat XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Po raz pierwszy, w formie wydarzenia towarzyszącego Kongresowi, odbędzie się Europejskie Forum Młodych Liderów. Trzydniowy cykl debat zaplanowano na 25-27 kwietnia br. w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Przez wiele lat w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego z sukcesem realizowano działania dla uczniów, studentów oraz młodych absolwentów. Po pandemicznej przerwie, w 2022 roku i przy udziale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji po raz pierwszy na Europejskim Kongresie Gospodarczym zostanie zainaugurowane Europejskie Forum Młodych Liderów.

Ideą forum jest zapewnienie aktywnym działaczom młodzieżowym z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego oraz Polski przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o tematach ważnych dla młodych ludzi w całej Europie. W zaplanowanym na trzy dni Forum weźmie udział 300 młodych aktywistów z całej Europy oraz studenci regionalnych uczelni i przedsiębiorcy, uczestnicy Kongresu.

„Skutecznych liderów określają chęci, ambicje, możliwości i dokonania, a nie wiek. Właśnie dlatego podczas Kongresu szukamy w szczególny sposób potencjału w młodym pokoleniu, oddajemy młodym głos, słuchamy, co mają do powiedzenia – przyznaje Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Mam poczucie, że w dialogu międzypokoleniowym znajdziemy trafne odpowiedzi i rozwiązania najważniejszych problemów Europy, i to nie tylko w aspekcie gospodarczym”.

„Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, ale także Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego. Agresja Rosji na Ukrainę stawia młodych Europejczyków przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Dlatego kontekstem tegorocznych sesji plenarnych i warsztatów będzie wojna oraz możliwości wsparcia ukraińskiego społeczeństwa” – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

W ramach Forum młodzi uczestnicy będą mogli się spotkać z przedstawicielami biznesu i liderami opinii obecnymi na Kongresie, a kongresowi goście zostaną zaproszeni do udziału w aktywnościach Europejskiego Forum Młodych Liderów. Tematyka spotkań jest zgodna z Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i Europejską Strategią na rzecz Młodzieży na lata 2019-2027. W programie zaplanowano wystąpienia ekspertów, prezentacje narzędzi Eurodesku, gry, miniwykłady, prezentacje oraz dyskusję z uczestnikami. Proces rejestracyjny ruszył 21 marca – w wydarzeniu będzie można wziąć udział stacjonarnie oraz online.

Europejskie Forum Młodych Liderów zainauguruje debata nt. „Europa i świat 2030” z udziałem młodzieży i politycznych liderów rozmawiających o najważniejszych celach oraz narzędziach społecznej i cywilizacyjnej zmiany. Wojna w Europie – czynnik kształtujący postawy młodych Europejczyków oraz pytanie, co młodzi ludzie mogą zrobić dziś, by Europa była lepszym, bezpiecznym miejscem do życia; rola edukacji w zapobieganiu konfliktom, deficyt odpowiedzialności i jak wywierać skuteczną presję i budować kapitał wspierający transformację; system edukacji wobec dynamicznych zmian na rynku pracy i w dziedzinie technologii – to wybrane tematy sesji otwierającej wydarzenie.

W ramach Forum zaplanowano sesje plenarne i tematyczne oraz warsztaty. Wśród omawianych tematów znajdzie się m.in.: podsumowanie 35 lat działalności Erasmusa – analiza i wyzwania związane z międzynarodową wymianą uczniów. Przewodnim aspektem trzydniowych debat będzie także dyskusja na temat możliwości i zagrożeń, jakie stwarzają cyfryzacja i nowe technologie. Paneliści odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób wykorzystać narzędzia cyfrowe w procesie włączania społecznego? Czy rozwój technologiczny wspiera rozwój młodzieży? Jakie możliwości dają technologie cyfrowe w dzisiejszej edukacji? Rozwój technologii a krytyczne myślenie w świecie dezinformacji, prywatność w cyfrowym świecie – to wybrane tematy, o których porozmawiają uczestnicy Forum.

Osobną kwestią poruszaną na Forum będzie to, co się dzieje obecnie w związku z wojną w Ukrainie. Będzie czas na zastanowienie się nad tym, jakie są wyzwania młodego lidera w czasach kryzysu. Jak być skutecznym w pomaganiu? Jak pomagać bezpiecznie i jak nie wypalić się za szybko? Zaplanowano szereg debat dotyczących zaangażowania społecznego, jak również spotkań poświęconych temu, jak poradzić sobie z lękiem.

Organizatorami Europejskiego Forum Młodych Liderów są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w internecie.

Rejestracja uczestników na Europejskie Forum Młodych Liderów w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywa się na stronie wydarzenia: http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/707811/rejestracja-na-europejskie-forum-mlodych-liderow-2022.html

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.

Więcej informacji:

Europejski Kongres Gospodarczy www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl

Zapraszamy również:

Facebook: facebook.com/EECKatowice

LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/

Twitter: twitter.com/EECKatowice #EKG2022 #EEC2022

KONTAKT:

Aneta Miler

biuro prasowe EEC/Imago PR

tel. 609 880 115

e-mail: aneta.miler@imagopr.pl

Źródło informacji: Grupa PTWP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.03.2022, 14:39
Źródło informacji Grupa PTWP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ