Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Wizyta minister Anny Moskwy w Kijowie – zacieśnianie polsko-ukraińskiej współpracy (komunikat)

19.05.2022, 08:10aktualizacja: 19.05.2022, 10:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa 18 maja 2022 r. spotkała się w Kijowie z ukraińską wicepremier i Minister Gospodarki Julią Swyrydenko oraz Ministrem Ekologii i Zasobów Naturalnych Striltsem Ruslanem.

Spotkanie minister Anny Moskwy z wicepremier Ukrainy było okazją do kontynuacji rozmów, jakie zostały zainicjowane w Warszawie podczas „Polsko Ukraińskiego Forum Energii”, które odbyło się 9 maja 2022 r.

Podczas dzisiejszych rozmów poruszono kwestie związane z zacieśnieniem polsko-ukraińskiej współpracy z zakresu energetyki. Ma się ona odbywać na szczeblu rządowym oraz pomiędzy spółkami obecnymi na rynkach obu państw.

"Mamy nadzieję, że wypracowane dziś, podczas trwającej wojny, rozwiązania przysłużą się nam w czasach pokoju. Będziemy współpracować w zakresie przesyłu energii pomiędzy naszymi państwami, a także odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej" – powiedziała minister Anna Moskwa.

Kolejnym tematem było zgłoszenie przez Polskę Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Minister Moskwa poinformowała, że MAE jest przychylna wejściu Ukrainy na ścieżkę członkostwa w organizacji. Polska zadeklarowała pomoc w kwestiach proceduralnych w tym procesie.

Polska i Ukraina podjęły też współpracę w zakresie ochrony środowiska. Na tym polu strona polska zadeklarowała pomoc w rejestrowaniu zbrodni i zniszczeń środowiskowych, w celu uzyskania przez Ukrainę rekompensat.

"Przed nami bardzo trudne zadanie. Na prośbę strony ukraińskiej oferujemy wsparcie polskich ekspertów, a także wsparcie techniczne i sprzętowe. Umożliwi ono m.in. monitorowanie jakości wody i powietrza. Wspólne prace zaowocują obszernym raportem ze strat środowiskowych Ukrainy poniesionych w wyniku wojny" - oświadczyła minister Moskwa.

Skutki środowiskowe rosyjskiej inwazji na Ukrainę to m.in. zaminowanie wielu kilometrów lasów, a także ich spalenie lub wycięcie przez stronę rosyjską. Ponadto w wyniku wysadzenia zapory na rzece Irpień zalanych zostało 10 tys. hektarów pól.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2022, 08:10
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ