Newsletter

PGNiG na Gazterm 2022: kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA

27.05.2022, 17:40aktualizacja: 30.05.2022, 09:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Dostawy gazu w ramach 20-letniego kontraktu mają rozpocząć się od 2027 roku. W tym czasie Polska ma dysponować drugim po Świnoujściu terminalem LNG, znajdującym się w rejonie Zatoki Gdańskiej. Nowy terminal pozwoli zwiększyć import skroplonego gazu ziemnego (LNG), między innymi na podstawie umów podpisanych przez PGNiG z amerykańskimi firmami. „To element budowania niezależności energetycznej Polski, jak również tej części Europy” – mówi Przemysław Wacławski, wiceprezes ds. finansowych PGNiG.

Podobnie uważa Dan Brouillette, prezes Sempra Infrastructure. „To kolejny krok w kierunku zabezpieczania dostaw dla Polski oraz rozwoju odpowiedniej infrastruktury do produkcji LNG w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że wzmacnia to nie tylko więzi między naszymi firmami, ale także między naszymi krajami” – mówi Dan Brouillette.

Porozumienie zawarte między PGNiG i Sempra Infrastructure umożliwia rozpoczęcie negocjacji szczegółów umowy, która pozwoli polskiej spółce na zakup 3 mln ton skroplonego gazu rocznie, co po regazyfikacji odpowiada ok. 4 mld m sześc. gazu ziemnego.

Dostawy będą realizowane z dwóch terminali skraplających w Stanach Zjednoczonych. „Będą to Cameron LNG, którą zbudowaliśmy i współprowadzimy z innymi firmami w Luizjanie, a także z planowanej instalacji w Teksasie, znanej jako Port Arthur” – mówi prezes Sempra Infrastructure.

Przyszła umowa oparta byłaby na formule free-on-board, co oznacza, że odbiór i transport ładunków leży po stronie kupującego.

„W tych trudnych czasach, które teraz mamy, kraje europejskie zwracają się w stronę LNG, chcą budować terminale, szukają dostawców. Nasza sytuacja jest zupełnie inna. Nie bez satysfakcji możemy stwierdzić , że jesteśmy lepiej przygotowani niż wiele innych państw” – mówił prezes Wacławski.

Za uruchomienie do 2027 roku terminalu regazyfikacyjnego w Zatoce Gdańskiej odpowiada GAZ-SYSTEM, który jest już właścicielem terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Gazoport w Gdańsku ma wykorzystywać pływającą jednostkę magazynująco-regazyfikacyjną (FSRU - Floating Storage and Regasification Unit). Inwestor planuje, że terminal będzie dysponował mocą regazyfikacyjną ok. 6 mld m sześciennych gazu ziemnego rocznie.

PGNiG posiada już kontrakty długoterminowe na dostawy amerykańskiego LNG o łącznym wolumenie 7 mln ton rocznie, co daje ponad 9 mld m sześc. po regazyfikacji. Umowy przewidują istotny wzrost dostaw z USA od 2023 roku. Spółka ma zarezerwowaną pełną moc regazyfikacyjną terminalu w Świnoujściu, która, po rozbudowie instalacji, pozwala od tego roku przyjąć ładunki o wolumenie 6,2 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, a docelowo, od 2024 r. – 8,3 mld m sześc. rocznie. PGNiG korzysta również z terminalu w Kłajpedzie. Dzięki uruchomionemu w maju tego roku gazociągowi Polska-Litwa, dostawy przyjmowane w tej instalacji mogą być po regazyfikacji kierowane na rynek polski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 27.05.2022, 17:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ