Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W liście skierowanym do przedsiębiorców z całego kraju, zgromadzonych w gmachu największej instytucji artystycznej w północno-wschodniej Polsce, prezydent Andrzej Duda przypomniał, że 21 czerwca obchodzony był Dzień Przedsiębiorcy, stanowiący wyraz szacunku i docenienia codziennej, ciężkiej pracy osób zajmujących się działalnością gospodarczą. Wydarzenie w Białymstoku stanowiło jego oficjalne obchody, w których udział wzięło wielu samorządowców, działaczy społecznych, parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej oraz przedsiębiorców z całego kraju.
„Wasza działalność wiąże się z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem, gdyż jesteście odpowiedzialni nie tylko za przyszłość swoich firm, ale również zatrudnionych w nich pracowników. Tworząc niemal połowę polskiego PKB i 80 proc. miejsc pracy w gospodarce narodowej, pozostajecie rzeczywistymi autorami sukcesu ekonomicznego naszego kraju” – napisał prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że ostatnie lata i teraźniejszość postawiły przed sektorem MŚP szereg trudnych wyzwań, związanych m.in. z pandemią COVID-19 czy agresją Rosji na Ukrainę.
„Chciałbym gorąco podziękować polskim przedsiębiorcom za wielką solidarność i nierzadko anonimową pomoc, która w niespotykanych w historii rozmiarach dotarła do personelu medycznego i pacjentów walczących z koronawirusem czy też do ofiar brutalnej napaści Rosji na naszych ukraińskich braci” – napisał prezydent.
Na wniosek Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, prezydent uhonorował wybranych przedstawicieli MŚP wysokimi odznaczeniami państwowymi — Krzyżami Zasługi oraz Orderami Odrodzenia Polski.
„Ta podniosła chwila uczyni tegoroczne obchody Dnia Przedsiębiorcy niezapomnianymi. Decyzją Prezydenta RP nasza rola w budowaniu potencjału gospodarczego Polski, a tym samym umacnianiu jej bezpieczeństwa i suwerenności, została doceniona i podniesiona do najwyższej, państwowej rangi” – podkreślił Adam Abramowicz.
„Polscy przedsiębiorcy są wyjątkowi – wielu z nas swoje pierwsze biznesy otwierała w trakcie transformacji ustrojowej, gdy, tak jak teraz, musieliśmy zmagać się z galopującą inflacją i geopolityczną niepewnością. Wierzę, że tak jak wówczas, przetrwamy ten niespokojny czas. Pojedynczy przedsiębiorca, choćby nawet nie wiem jak genialny, nie poradzi sobie tak dobrze, jak nasze zjednoczone, solidarne środowisko” – powiedział Dariusz Sapiński, prezes zarządu Grupy Mlekovita, uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na dynamizm, elastyczność i determinację polskich firm wskazywał również premier Mateusz Morawiecki. W liście odczytanym przez Olgę Semeniuk, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnika rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, wskazywał on na fakt, że dialog i współpraca z sektorem MŚP stanowi jeden z głównych priorytetów rządu.
„Dzięki miliardom złotych skierowanych do polskich firm, chociażby w postaci tarcz antykryzysowych, wspólnie udało się nam ocalić nawet osiem milionów miejsc pracy, co w zeszłym roku zaowocowało niemal 6-proc. wzrostem gospodarczym. Nasz kraj, wykorzystując strategiczne położenie w sercu Europy, duży rynek wewnętrzny i dynamiczne, doskonale wykształcone społeczeństwo, jest wymarzonym miejscem do inwestowania i rozwijania biznesów” – zauważył Mateusz Morawiecki.
Tradycją obchodów Dnia Przedsiębiorcy jest również ogłoszenie laureatów nagród przyznawanych przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw za miniony rok. Pierwsza z nich trafiła do Magdaleny Rzeczkowskiej, obecnej minister finansów, za wprowadzenie i realizację programu „Klient w centrum uwagi KAS” w czasach, gdy pełniła ona funkcję szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Za najaktywniejszą organizację w Radzie Przedsiębiorców w 2021 roku uznano Business Centre Club, natomiast najkorzystniejszą dla branży zmianę prawa – projekt ustawy regulującej zatrudnianie cudzoziemców, nad którym wspólnie pracowały trzy ministerstwa: spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych oraz rodziny i polityki społecznej.
„Chciałbym wyrazić nadzieję, że efektywna i pełna zrozumienia oraz otwartości współpraca z instytucjami rządowymi będzie kontynuowana. Łączy nas wspólny cel – tworzenie przejrzystego prawa, umożliwiającego realizację długofalowych projektów inwestycyjnych, napędzających gospodarkę naszego kraju” – powiedział Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.
Prezes IPH wręczył również kolejne wyróżnienie -Statuetki Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku - przedstawicielom firm funkcjonujących i odnoszących sukcesy na terenie Podlasia. Na atrakcyjność inwestycyjną tego regionu wskazywała Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa.
„Podlaskie przedsiębiorstwa są dziś liderami w wielu branżach: rolno-spożywczej, produkcji maszyn rolniczych, ale z każdym rokiem rozpędu nabierają również nasze firmy IT. Znaczna część z nich ma ambicje sięgające daleko poza granice Polski. Na Podlasiu historia i tradycja łączą się z innowacyjnością i przedsiębiorczością – dlatego naprawdę warto otwierać tutaj własne biznesy” – powiedziała Wiesława Burnos.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.06.2022, 11:45 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ