Newsletter

GREENX METALS LTD. (6/2022) Greenx składa replikę zawierającą aktualizację roszczenia odszkodowawczego opiewającą na sumę 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich/4 miliardów złotych)

06.07.2022, 09:34aktualizacja: 06.07.2022, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport 6/2022

Podstawa prawna: Greenx składa replikę zawierającą aktualizację roszczenia odszkodowawczego opiewającą na sumę 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich/4 miliardów złotych)

?Złożono replikę w trwającym postępowaniu arbitrażowym przeciwko Polsce wraz ze skorygowanym roszczeniem odszkodowawczym w wysokości 737 milionów funtów (1.3 miliarda dolarów australijskich/ 4 miliardów złotych) przygotowanym przez zewnętrznych ekspertów ds. wyceny roszczeń.

?Roszczenie obejmuje zaktualizowaną wycenę utraconych korzyści i strat poniesionych przez spółkę GreenX związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko oraz odsetek od kwot odszkodowania.

?Następnym krokiem w postępowaniu arbitrażowym jest złożenie przez Polskę ostatecznego pisma kierowanego do Trybunału (duplika), po którym odbędzie się rozprawa przed Trybunałem.

?Roszczenie przeciwko Polsce nadal:

- dotyczy naruszenia przez Polskę zobowiązań wynikających z TKE i umowy BIT poprzez działania mające na celu zablokowanie budowy należących do Spółki kopalni Jan Karski i Dębieńsko w Polsce;

- dotyczy działań Polski, które pozbawiły GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce.

?Roszczenie Spółki jest dochodzone na podstawie uznawanych i egzekwowalnych ram prawnych w oparciu o zasady Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL).

?Spółka dysponuje finansowaniem umożliwiającym dochodzenie Roszczenia, w oparciu o zawartą umowę o finansowanie postępowania (ang. Litigation Funding Agreement, LFA), w kwocie 12,3 mln USD. W oparciu o LFA obecnie pokrywane są koszty prawne, sądowe i ekspertów zewnętrznych oraz wybrane koszty operacyjne związane z Roszczeniem.

GreenX Metals Limited (Green X lub Spółka) informuje, że w ramach dochodzonych w toku międzynarodowego postępowania arbitrażowego roszczeń (Roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) (łącznie Traktaty), Spółka złożyła replikę w postępowaniu arbitrażowym opartym o BIT. Jest to ostateczne wystąpienie GreenX w postępowaniu arbitrażowym prowadzonym w oparciu o BIT. Następnym krokiem będzie złożenie przez Polskę odpowiedzi na replikę (dupliki), po którym odbędzie się posiedzenie przed Trybunałem. W oparciu o zweryfikowane raporty zewnętrznych ekspertów i w odpowiedzi na stanowisko Polski, GreenX obecnie domaga się odszkodowania w wysokości 737 milionów funtów (równowartość 1.3 miliarda dolarów australijskich lub 4 miliardów złotych).

Ben Stoikovich, Dyrektor Generalny GreenX skomentował sprawę następująco: "Postępowanie toczy się w szybkim tempie, Spółka złożyła replikę zawierającą zaktualizowaną wycenę szkód w postępowaniu arbitrażowym toczącym się w oparciu o BIT. Odszkodowanie żądane przez Spółkę, w wyniku rewaluacji przygotowanej przez zewnętrznych ekspertów ds. roszczeń, wynosi 737 milionów funtów. W dochodzeniu roszczenia zespół kierujący GreenX kontynuuje współpracę z doradcami prawnymi i szeregiem ekspertów zewnętrznych".

Niniejsze ogłoszenie zostało zatwierdzone do publikacji przez Pana Bena Stoikovicha, Dyrektora Generalnego.

PODSTAWA ROSZCZENIA

Roszczenie Spółki przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej jest dochodzone w oparciu o ustalone i egzekwowalne ramy prawne, przy czym GreenX i Polska zgodziły się na zastosowanie w tym postępowaniu zasad UNCITRAL.

Utworzono dwa trybunały ds. roszczeń w ramach BIT i TKE, a oba roszczenia zostały zarejestrowane w Stałym Sądzie Arbitrażowym w Hadze. Postępowanie w sprawie roszczeń wynikających z BIT i TKE toczy się w szybkim tempie, a obecnie Spółka złożyła w Trybunale pozew o odszkodowanie przeciwko Polsce w wysokości 737 mln GBP (1.3 mld AUD/4 mld PLN), co obejmuje wycenę poniesionych szkód i utraconych przez GreenX korzyści związanych z kopalniami JKM i Dębieńsko, a także naliczone od kwot odszkodowania odsetki. Roszczenie odszkodowawcze zostało wycenione przez zewnętrznych ekspertów ds. wyceny roszczeń wynajętych przez spółkę GreenX specjalnie dla celów Roszczenia.

W lipcu 2020 r. GreenX ogłosiła, że zawarła umowę LFA na kwotę 12,3 mln USD z Litigation Capital Management (LCM). Kredyt pokrywa obecnie koszty prawne, sądowe i koszty ekspertyz zewnętrznych oraz określone koszty operacyjne związane z Roszczeniem.

We wrześniu 2020 r. GreenX ogłosiła, że formalnie rozpoczęła postępowanie w sprawie Roszczenia poprzez doręczenie zawiadomienia o arbitrażu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W czerwcu 2021 r. GreenX ogłosiła, że złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym BIT obejmującym pierwsze oszacowane roszczenie odszkodowawcze. GreenX złożyła obecnie replikę w postępowaniu arbitrażowym BIT, co jest jej ostatecznym wystąpieniem. W replice zawarte są odpowiedzi na różne kwestie podniesione przez Polskę w odpowiedzi na pozew. Replika zawiera również zaktualizowaną wycenę roszczeń odszkodowawczych w oparciu o przedstawioną przez Polskę odpowiedź na pozew.

W sporze GreenX zarzuca, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących Traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do Spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, co skutecznie pozbawia GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce.

W lutym 2019 r. GreenX formalnie powiadomiła Rząd RP, że istnieje spór inwestycyjny między spółką GreenX a Rządem RP. W zawiadomieniu GreenX wezwała Rząd RP do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała na prawo Greenx do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdyby spór nie został rozwiązany polubownie. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie doszło do polubownego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ Rząd RP odmówił udziału w rozmowach dotyczących sporu, w związku z czym GreenX kontynuowała dotychczas postępowanie w sprawie Roszczenia, jak opisano powyżej.

Spór inwestycyjny GreenX z Rzeczpospolitą Polską nie jest wyjątkiem, przy czym międzynarodowe media szeroko informują, że środowisko polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r. Efektem tego jest rosnąca liczba międzynarodowych roszczeń arbitrażowych kierowanych przeciwko Polsce w sektorach surowców naturalnych i energii, w których roszczenia odszkodowawcze wynoszą od 120 mln USD do ponad 1,3 mld USD, obejmujących między innymi spółki Bluegas NRG Holding (gaz), Lumina Copper (miedź) i InvEnergy (farmy wiatrowe).

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2022, 09:34
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ