Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Spotkanie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Sebastiana Kalety (komunikat)

12.07.2022, 16:38aktualizacja: 12.07.2022, 16:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Współpraca w dokumentowaniu rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie i wpływ rosyjskiej agresji na bezpieczeństwo całej Europy – to główne tematy Rady Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W spotkaniu w Pradze wziął udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ministrowie rozmawiali m.in. o skutecznej koordynacji gromadzenia, przechowywania i oceny dowodów przestępstw popełnionych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Ta współpraca ma wesprzeć ukraiński wymiar sprawiedliwości oraz postępowanie prowadzone przez Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

- Polska popiera przedstawione przez prezydencję czeską priorytety dotyczące zarządzania kryzysem uchodźczym i powojennej odbudowy Ukrainy. Liczymy na poparcie strony czeskiej dla wspólnych działań na rzecz Ukrainy, w tym wsparcia trwających postępowań dotyczących rosyjskich zbrodni – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Polscy prokuratorzy i policjanci pracujący w powołanym w marcu br. zespole śledczym polsko-ukraińsko-litewskim (JIT) pomagają w wykorzystaniu na terenie Ukrainy technik kryminalistyki. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przekazuje m.in. materiały do badań DNA, by pomóc w identyfikacji ofiar zbrodni.

W maju Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dołączyło do zespołu JIT w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie. Zespół współpracuje również z Eurojust (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych).

Uczestnicy obrad podkreślali, że wojna na Ukrainie i związana z nią masowa migracja do Polski i innych krajów regionu wskazują na potrzebę skutecznego wykorzystania narzędzi transgranicznej współpracy sądowej. Chodzi o zapewnienie ofiarom przestępstw skutecznej ochrony i wsparcia oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Polska na forum Rady Ministrów Sprawiedliwości zgłasza potrzebę większego zaangażowania i współpracy organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich, by wesprzeć działania JIT i pomóc w skutecznym gromadzeniu dowodów zbrodni. Taka koordynacja wysiłków powinna być też zgodna z pracami biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

- Polska wspiera inicjatywy, które mogą pomóc w pociągnięciu do odpowiedzialności sprawców zbrodni. Uważamy, że to obowiązek społeczności międzynarodowej – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2022, 16:38
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ