Newsletter

Nauka i technologie

Burmistrz czeskiej Pragi: miasta potrzebują bezpośredniego finansowania UE

15.07.2022, 12:04aktualizacja: 15.07.2022, 12:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komitet Regionów
Fot. Komitet Regionów
Miasta są niezbędne do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i potrzebują bezpośredniego finansowania UE – podkreśla burmistrz Pragi Zdenek Hrib. W ocenie samorządowca, kluczowa w tym kontekście jest zrównoważona mobilność.

Według czeskiego polityka, „Praga wysyła jasny sygnał do UE”.

„Miasta są absolutnie niezbędne do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i potrzebują bezpośredniego finansowania UE. Plan Klimatyczny dla Pragi to szczegółowa i ambitna mapa drogowa redukcji emisji CO2 w mieście do 2030 roku. Zrównoważona mobilność jest jednym z podstawowych filarów planu” – podkreślił Hrib.

Burmistrz Pragi był gospodarzem dwudniowego wydarzenia zorganizowanego w ramach posiedzenia wyjazdowego Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Europejskiego Komitetu Regionów. Spotkanie, które zgromadziło w Pradze lokalnych i regionalnych liderów z całej UE na początku czeskiej prezydencji w Radzie UE, poświęcone było m.in. finansowaniu dekarbonizacji transportu publicznego poprzez politykę spójności i inne instrumenty UE.

Burmistrz miasta Kluż-Napoka w północno-zachodniej Rumunii Emil Boc podkreślał, że mobilność bezemisyjna w miastach jest absolutnie najważniejsza, jeśli chcemy osiągnąć nasz cel, jakim jest kontynent neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

„Transport odpowiada za prawie jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE i jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w miastach. W związku z tym należy usunąć wszystkie polityczne, prawne i techniczne przeszkody, które uniemożliwiają polityce spójności finansowanie zielonej mobilności w naszych miastach i na obszarach wiejskich” – podkreślił samorządowiec.

„Usprawnienie transportu publicznego i aktywnej mobilności, przy jednoczesnym ograniczeniu korzystania z indywidualnych samochodów, jest to jedyny sposób, aby odnieść sukces we wdrażaniu sprawiedliwej transformacji ekologicznej dla wszystkich” – dodał Boc.

Europejskie miasta intensywnie inwestują w zrównoważoną mobilność, aby złagodzić wpływ transportu na klimat, poprawić jakość życia obywateli, zmniejszyć zużycie paliw kopalnych i zwiększyć odporność energetyczną. Dzięki polityce spójności UE kraje europejskie zobowiązały się wydać w ciągu ostatniej dekady ponad 18 mld euro na promowanie czystego transportu miejskiego, finansując setki projektów w terenie. Oczekuje się, że kwota ta wzrośnie do 2030 r. i zostanie uzupełniona środkami z unijnego planu naprawy pandemicznej Next Generation EU (Funduszu Odbudowy).

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2022, 12:04
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii