Newsletter

MS: podsumowanie pilotażowego programu „sprawiedliwości naprawczej” (komunikat)

18.07.2022, 16:04aktualizacja: 18.07.2022, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Podsumowanie pilotażowego programu „sprawiedliwości naprawczej”

- Przeprowadzony pilotaż pomoże wykorzystać w całym kraju procedury mediacji przede wszystkich dla dobra osób pokrzywdzonych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanej w Lublinie przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości konferencji. Podsumowuje ona projekt „Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie”.

Dwuletni program, zakończony w czerwcu br. był skoncentrowany na mediacjach po wyroku, które są szczególnie istotne z punktu widzenia osób pokrzywdzonych przestępstwem. To poprzez mediacje możliwe jest zadośćuczynienie, rekompensata osadzonego wobec osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Ponadto program służy wsparciu skutecznej resocjalizacji i readaptacji społecznej skazanych za drobne przestępstwa.

W ramach projektu przeszkolono m.in. 80 funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów, utworzono też 10 pokoi mediacyjnych, powołano także koordynatorów ds. mediacji i sprawiedliwości naprawczej. To pierwszy tego typu projekt realizowany w polskiej Służbie Więziennej.

- Ten instrument, choć od lat przewidziany w przepisach, de facto w praktyce nie działał. Dlatego przeprowadziliśmy pilotaż, który wskazuje, jakie procedury są potrzebne, by mediator mógł pojawić się w zakładach karnych i by przejść od pięknej idei do skutecznej praktyki – mówił wiceminister Marcin Romanowski. - Przeprowadzono 165 mediacji, z których 146 zakończono ugodą. To niemal 90 proc. skuteczność naszych mediatorów – dodał.

W czasie pilotażu badano potrzeby ofiar przestępstw, które oczekują zadośćuczynienia, także moralnego. Sprawdzano również oczekiwania skazanych za drobniejsze przestępstwa, osadzonych w zakładach karnych, którzy chcieliby za pomocą mediacji uregulować np. swe sprawy rodzinne, jak zaległe alimenty czy kontakty z dziećmi.

- Polska na tle Unii Europejskiej należy do czołówki pod względem stosowania mediacji. Już dwa lata temu przekroczyliśmy cel na 2022 rok, jeżeli chodzi o odsetek spraw kierowanych do mediacji – podkreślił wiceminister Romanowski.

W panelach dyskusyjnych udział brali m.in. przedstawiciele sądów, funkcjonariusze Służby Więziennej, mediatorzy i naukowcy, w tym pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

pś/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.07.2022, 16:04
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii