Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Biorąc pod uwagę takie zainteresowanie kierunkami technicznymi, liczbę miejsc w publicznych technikach zwiększono o 400, tworząc 13 dodatkowych klas, a w miejskich szkołach branżowych przygotowano 7 oddziałów więcej niż rok temu.
Wśród kierunków technicznych najbardziej popularna okazała się informatyka (Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Technicznych). Natomiast najmniej popularne to elektryka i energetyka (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych), technik mechanik, technik pojazdów samochodowych (Zespół Szkół Samochodowych) oraz ,,mundurowy’’ technik-ekonomista (Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego).
Po wstępnej rekrutacji w 78 oddziałach w technikach zostało 50 wolnych miejsc.
W tym roku najbardziej rozchwytywane były specjalizacje związane z branżą motoryzacyjną: mechanika pojazdów samochodowych i kierowcy-mechanika w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz mechanika i elektromechanika pojazdów samochodowych w branżówce Zespołu Szkół Samochodowych. Za przyszłościowy uznano też zawód magazyniera-logistyka w Branżowej Szkole I stopnia w ZSTiO im. S. Żeromskiego, kucharza-ucznia w ,,Gastronomiku’’, montera zabudowy i robót wykończeniowych w Branżowej Szkole I Stopnia w ZST oraz operatora obrabiarek skraw CNC i elektryka z elementami fotowoltaiki i inteligentnych domów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Uzupełniającego. Nadal są miejsca na popularnym do niedawna fryzjerstwie (ZSTiO), cukiernictwie i kelnerstwie w Branżowej Szkole I Stopnia Zespołu Szkół Gastronomicznych, czy na nowym kierunku mechanika motocyklowego w CKZiU. W szkołach branżowych pozostało jeszcze 68 wolnych miejsc.
Wciąż istnieje możliwość podjęcia nauki w technikach niepublicznych gdzie pozostało jeszcze 169 miejsc.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.08.2022, 13:42 |
Źródło informacji | UM Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |