Newsletter

Co siódmy produkt przetestowany w ramach CASP 2021 stwarza poważne zagrożenie dla użytkowników

07.09.2022, 08:00aktualizacja: 07.09.2022, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska opublikowała wyniki corocznych prac organów nadzoru rynku z całej Europy w ramach badań mających na celu zapewnienie dostępu do bezpiecznych produktów europejskim konsumentom.

Łącznie 38 organów z 19 różnych państw członkowskich UE/EOG połączyło swoje wysiłki w zakresie nadzoru rynku, aby zwiększyć bezpieczeństwo produktów wprowadzanych na rynek europejski.

W tym celu:

- przebadano próbki 627 produktów z pięciu różnych kategorii oraz z pięciu podrobionych kasków dostępnych na rynku,

- przeanalizowano wyniki badań, dokonano oceny zagrożeń ujawnione w wyniku testów i podjęto środki naprawcze,

- przesłano 99 powiadomień do systemu Safety Gate.

Spostrzeżenia zebrane w ramach działań CASP 2021 w zakresie badań produktów i zagadnień związanych z nadzorem rynku są cenne nie tylko dla ONR, ale mają również bezpośrednie znaczenie dla konsumentów i podmiotów gospodarczych.

Każdego roku CASP składa się z różnych działań, pogrupowanych jako działania poświęcone pojedynczym produktom (w 2021 r były to: zabawki ze sklepów internetowych spoza UE, zabawki elektryczne, leżaczki i huśtawki dla niemowląt, e-papierosy i płyny, środki ochrony indywidualnej) i działania horyzontalne (nadzór rynku internetowego, ocena ryzyka i zarządzanie nim, gotowość na wypadek sytuacji kryzysowych i zarządzanie kryzysowe). W ramach CASP 2021 po raz pierwszy realizowano nowy typ działań – działanie hybrydowe, umożliwiające wykorzystanie wyników badań do rozwijania i pogłębiania wiedzy horyzontalnej.

Działania poświęcone pojedynczym produktom

Działanie w zakresie ustalania priorytetów przeprowadzone przed rozpoczęciem projektu pozwoliło na skuteczne określenie kategorii produktów, które wymagają dodatkowej uwagi z punktu widzenia nadzoru rynku prowadzonego na rynku europejskim. Łącznie aż 233 spośród 627 przetestowanych produktów nie spełniało co najmniej jednego z wymagań określonych w planach badań. Wśród nich 89 zostało określonych mianem produktów stwarzających poważne zagrożenie, 31 stwarzało wysokie zagrożenie, średnie zagrożenie stwierdzono w przypadku 25 z nich, natomiast w przypadku 123 produktów zagrożenie zostało uznane za niskie. ONR podjęły niezbędne środki w oparciu o przeprowadzoną ocenę ryzyka, a łącznie 99 produktów zostało objętych zgłoszeniem Safety Gate, co umożliwiło udostępnienie odpowiednich informacji innym ONR, konsumentom i podmiotom gospodarczym.

Komisja Europejska - wykres

Przetestowano także pięć podrobionych produktów, które uznano za niebezpieczne.

Działania hybrydowe i horyzontalne

W wyniku wymiany idei, doświadczeń i najlepszych praktyk udało się w ramach działań horyzontalnych opracować konkretne narzędzia i wytyczne dla ONR. Pierwsze skoordynowane działania dotyczące niebezpiecznych podrobionych produktów przyniosły jednocześnie wiele wyzwań i pouczających doświadczeń. Wśród tych wyzwań znalazły się rozpoznawanie produktów podrobionych, wybór właściwego produktu oraz określenie możliwości współpracy między odpowiednimi podmiotami, takimi jak różne organy i właściciele praw. Wnioski zostały uwzględnione w optymalnym procesie wspólnego działania w sprawie niebezpiecznych podrobionych produktów, który stanowi część wytycznych opracowanych dla organów nadzoru rynku.

Więcej informacji na temat CASP można znaleźć na stronie https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/casp

Źródło informacji: Komisja Europejska

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2022, 08:00
Źródło informacji Komisja Europejska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ