Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: spotkanie wiceministra Sebastiana Kalety z Międzyparlamentarną Grupą Przyjaźni Francusko-Polskiej (komunikat)

06.09.2022, 16:34aktualizacja: 06.09.2022, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta spotkał się 6 września br. na wniosek delegacji Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Francusko-Polskiej z jej reprezentantami w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przedstawiciele delegacji, na czele której stoi senator Valerie Boyer, przekazali swój podziw dla Polski za ogromną pomoc Ukrainie po napaści Rosji na ten kraj i wyrazili nadzieję na znakomitą współpracę obu krajów nie tylko przy okazji pomocy dla Ukrainy.

Goście pytali o stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości i systemu sądownictwa w Polsce w związku z trwającym sporem z Komisją Europejską wokół kształtu i skutków tej reformy.

"Spór o praworządność w ramach Unii Europejskiej przestał być sporem prawnym, lecz stał się sporem politycznym. Obowiązujące w Polsce standardy nie odbiegają od standardów europejskich. Sposób powoływania sędziów jest bardzo podobny do tego, jaki obowiązuje w Hiszpanii. Komisja Europejska nie stawia jednak temu krajowi zarzutów upolitycznienia procesu wyboru sędziów, a Polskę o to oskarża. Nie jesteśmy oceniani w sposób równy jak inne państwa Unii Europejskiej" – mówił wiceminister Kaleta.

Dodał, że krytyka polskiego systemu wyboru sędziów płynie zwłaszcza ze strony Niemiec, które same mają znacznie bardziej upolityczniony proces wyłaniania sędziów. Poinformował też członków delegacji, jak szerokim immunitetem cieszą się polscy sędziowie.

Sebastian Kaleta stwierdził, iż Polska zdecydowała się zreformować system odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach budowy wzajemnego zaufania w UE.

"Dążymy do uznania naszego prawa do bycia traktowanym w Unii Europejskiej tak samo jak inne państwa i nie zgadzamy się na próby ingerencji Komisji Europejskiej w nasz wymiar sprawiedliwości z naruszeniem obowiązujących traktatów europejskich" - stwierdził.

Strona francuska pytała też o sprawy rodzinne, zwłaszcza rozwiązania prawne dotyczące trudności w realizacji kontaktów rodzicielskich z dziećmi ze związków polsko-francuskich.

Obie strony podkreśliły znaczenie zaufania i dobrej współpracy między Polską i Francją na forum UE, szczególnie w warunkach trwającej na Ukrainie wojny, której dramatyczne skutki odczuwa cała Europa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.

kom/ mja/ ann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.09.2022, 16:34
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ