Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak zaznaczył Paweł Poszytek, EuroSkills Gdańsk 2023 to pierwsze tak duże, międzynarodowe wydarzenie przeniesione do Polski w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
„Zawody miały się odbyć w Sankt Petersburgu, ale organizacja nimi zarządzająca - WorldSkills Europe - zadecydowała o odebraniu ich Rosji. Po międzynarodowych konsultacjach podjęto decyzję, że organizacja EuroSkills 2023 zostanie powierzona Polsce” – dodał dyrektor generalny FRSE.
„EuroSkills2023 w Gdańsku jest czymś, na co w WorldSkills bardzo czekamy. To będzie pierwszy konkurs organizowany po pandemii. Naprawdę nie możemy się doczekać, aby móc zaprosić wszystkie nasze kraje członkowskie do wspólnego celebrowania tego święta umiejętności tutaj, w Gdańsku, już w przyszłym roku. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że będziemy mogli przyjechać do Polski w duchu jedności i współpracy w Europie” - powiedziała Laurence Gates, Chief Executive Officer WorldSkills Europe.
Jak wyjaśnił dyrektor generalny FRSE, EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy, a w przyszłym roku Polska po raz pierwszy będzie jego gospodarzem.
„W Gdańsku w ponad czterdziestu konkurencjach, w sześciu obszarach, tj.: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda rywalizować będzie ponad 600 najlepszych młodych zawodników z 31 państw. Ich prace będzie oceniać 500 ekspertów. Szacujemy, że EuroSkills Gdańsk 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy” – zaznaczył Poszytek.
Laurence Gates oceniła, że konkurs EuroSkills jest swoistą olimpiadą umiejętności, ale w konkursie nie chodzi tylko o rywalizacje.
„Chcemy promować kształcenie i szkolenie zawodowe jako sposób na dążenie do doskonałości przez młodych ludzi. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w całej Europie brakuje nam wykwalifikowanych rzemieślników czy fachowców i chodzi o to, żebyśmy przyciągnęli młodych do tego rodzaju profesji. Poza tym łączymy młodzież, pedagogów, ludzi biznesu i całe środowisko związane z promocją szeroko pojętego kształcenia zawodowego” – dodała.
Organizatorem i koordynatorem zawodów WorldSkills jest organizacja WorldSkills Europe, część globalnego ruchu WorldSkills - grupy osób i organizacji, które realizują wspólny cel społeczny, jakim jest podnoszenie kompetencji zawodowych i rozwoju umiejętności. W 2020 roku WorldSkills International obchodził rocznicę 70 lat od pierwszego konkursu WorldSkills, a organizacja rozrosła się do 85 krajów i regionów członkowskich. Konkursy WorldSkills i EuroSkills odbywają się w formule naprzemiennej, co 2 lata.
„Polska przystąpiła do WorldSkills Europe w 2017 r., a rok później dołączyła do grona państw zrzeszonych w WorldSkills International. Dwa lata temu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która z ramienia MEiN pełni rolę instytucji koordynującej, powołała biuro WorldSkills Poland, która m.in. wyszukuje najzdolniejszych uczniów, studentów oraz absolwentów i przygotowuje ich do udziału w zawodach” – wskazał Paweł Poszytek. Przypomniał, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills - cztery lata temu w Budapeszcie i rok temu w Grazu - zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach: gotowanie, florystyka i spawanie.
EuroSkills Gdańsk 2023 jest organizowany w partnerstwie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk. Pod koniec listopada w Gdańsku odbędą się również ogólnopolskie zawody SkillsPoland 2022, które są eliminacjami dla polskich uczniów i studentów do EuroSkills Gdańsk 2023.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2022, 12:57 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.