Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiceprezes PAP: można powiedzieć o pewnej symbiozie mediów tradycyjnych i społecznościowych

08.09.2022, 14:53aktualizacja: 08.09.2022, 15:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Problem korzystania mediów społecznościowych z treści wytworzonych przez tradycyjnych wydawców istnieje, natomiast dziś już niewątpliwie można powiedzieć o pewnej symbiozie między nimi – zaznaczył w Karpaczu wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

Wiceprezes PAP, który był moderatorem panelu nt. marketingu w mediach społecznościowych, odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego, ocenił, że postrzeganie mediów społecznościowych przez redakcje zmieniło się w ostatnim czasie.

„Problem korzystania mediów społecznościowych z treści wytworzonych przez wydawców istnieje i wymaga pewnych prawnych rozwiązań, natomiast dziś już niewątpliwie można powiedzieć o pewnej symbiozie” – podkreślił wiceszef PAP.

Zauważył, że na media społecznościowe zwykło się patrzeć jako na pewien rodzaj konkurencji dla mediów tradycyjnych, tych wydawców, którzy przygotowują, publikują treści i przedstawiają je swoim odbiorcom w formie gazet, radia, telewizji czy innych kanałów publikacji.

Zdaniem Świerżewskiego, coraz bardziej przekonujemy się jednak, że tak naprawdę mówimy tutaj raczej o symbiozie, gdzie dla wydawców media społecznościowe są kanałem bliższego dotarcia do czytelników, komunikacji dwustronnej, rozmowy z czytelnikami i promowania najciekawszych materiałów.

Wiceprezes PAP odniósł się także do problemu szerzenia się fake newsów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak ocenił, kanały te są niezwykle podatnym gruntem dla nieprawdziwych wiadomości.

Według Świerżewskiego wynika to z faktu, że o ile w tradycyjnym medium - czy to nowoczesnym, takim jak portal internetowy, czy bardziej tradycyjnym jak telewizja, czy gazeta - o tym, co się ukaże, decyduje redaktor. W związku z tym istnieje pewna kontrola nad publikowanymi treściami. 

Tymczasem w medium społecznościowym, jak zaznaczył wiceszef PAP, to wszyscy uczestnicy platformy społecznościowej „są niejako mini-wydawcami” i to oni zamieszczają treści. 

„Siłą rzeczy jest to bardzo podatny grunt dla szerzenia się i powstawania fake newsów. Natomiast do tradycyjnych wydawców należy weryfikowanie tych informacji i skuteczne, często nawet w formie portali fact-checkingowych, przeciwdziałanie temu zjawisku” – podkreślił Świerżewski

Wiceprezes Polskiego Fundusz Rozwoju Tomasz Fill zauważył, że media społecznościowe nadal traktujemy trochę jako coś specyficznego. Tymczasem są one częścią sfery, w której działają przedsiębiorstwa.

„Granica między tradycyjnymi mediami a mediami społecznościowymi zatarła się. (…) To jest element infosfery” – ocenił.

Wiceszef PFR powiedział, że dzisiaj nie widzi możliwości nie używania tego kanału, na co wpływ miał lawinowy wzrost zapytań od przedsiębiorców w 2020 r. w związku ze wsparciem udzielanym przez Fundusz z powodu lockdownu. 

„Użyliśmy mediów społecznościowych do kontaktu zwrotnego” – wyjaśnił Fill. 

Od wtorku w Karpaczu trwa XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbędzie się w sumie ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.09.2022, 14:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ