Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Trwa rekrutacja do projektu „Jak rozmawiać?”

12.09.2022, 08:30aktualizacja: 12.09.2022, 10:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (1)
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (1)
Nabór trwa do 21 września 2022 r. To propozycja dla trzyosobowych zespołów z miejscowości od 5 do 50 tys. mieszkańców. Udział jest bezpłatny.

„Już wiemy, że ludzie chcą ze sobą rozmawiać. Zaczynając, mieliśmy tylko przeczucie, intuicję i marzenia. Okazało się, że nie są tylko nasze. Także innym brakuje tych ławek, na których się kiedyś siadało, żeby chwilę pogadać. Tworzymy z ludźmi z całej Polski przestrzenie i okazje do dialogowania o tym, co jest ważne dla nich i dla ich społeczności, bez presji zgody - mówi Katarzyna Binda z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. - Ludzie chcą rozmawiać, ale trudno im się do tego zabrać. Potrzebują kogoś, kto zacznie, zaprosi, poprowadzi, dopyta, da każdemu głos. My tych ludzi nazywamy przewodnikami i przewodniczkami dialogu. Szukamy kolejnych osób, chcących się nauczyć, jak prowadzić dobre rozmowy”.

Prowadzenia rozmów można się nauczyć

W ramach „Jak rozmawiać?” odbędzie się cykl warsztatów z fachowcami w swoich dziedzinach. To praktycy i praktyczki, znający się na tym, jak sprawdzić co interesuje ludzi i o czym faktycznie chcą rozmawiać, jak szukać tematów, jak o nie pytać, jak weryfikować. W gronie trenerskim są też osoby zajmujące się na co dzień facylitacją i komunikacją, które znają się na tym, jak prowadzić dobre rozmowy z bardzo różnymi osobami. Na warsztatach nie zabraknie też wątków związanych ze zjawiskiem dezinformacji oraz wskazówek, jak radzić sobie z fake newsami i weryfikować źródła. Warsztaty będą prowadzone w formule online oraz stacjonarnie w formie trzydniowego zjazdu. Każdy z nich będzie okazją do zdobywania nowych kompetencji, ale też doświadczenia dobrej rozmowy w praktyce.

Dla kogo jest „Jak rozmawiać?”

To zaproszenie i oferta dla odważnych i otwartych na wspólne działanie osób, które wierzą w wartość dialogu w lokalnych społecznościach. W ramach projektu trzyosobowe zespoły uczestniczące nie tylko wezmą udział w cyklu warsztatów, poznają innych ludzi, dla których rozmowa w społeczności jest ważna, ale także przy wsparciu tutorek i tutorów zorganizują w swojej miejscowości sześć spotkań dialogowych i - wspólnie z trenerami poszukują pomysłów na to, jak zakorzenić w swoich społecznościach zwyczaj spotykania się, żeby rozmawiać.

„Wiemy, że kiedy w trzyosobowych zespołach są ludzie z różnorodnych środowisk, łatwiej wtedy zaprosić uczestników z różnych światów i baniek informacyjnych. W poprzedniej edycji świetnie pracowało się zespołowi złożonemu z dyrektorki biblioteki, prezeski lokalnego NGO i dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury czy drugiemu, w którym animator społeczny współpracował z dwiema nastolatkami” - dodaje Katarzyna Binda. 

Kiedy i jak się zgłosić?

Nabór trwa do 21 września 2022 r. Należy wypełnić prosty formularz. Przed wysłaniem aplikacji należy zapoznać się z harmonogramem oraz regulaminem dostępnymi na stronie projektu. Zgłoszenie nie wymaga dodatkowych dokumentów.

Więcej informacji o projekcie
https://jakrozmawiac.org.pl/ 

Formularz zgłoszeniowy, harmonogram warsztatów i regulamin
https://jakrozmawiac.org.pl/zglos-sie/ 

Dodatkowych informacji udziela:
Katarzyna Binda
e-mail: katarzyna.binda@frsi.org.pl 
tel. +48 570 406 029

„Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej" to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Budżet: 299.898 euro.  

Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.09.2022, 08:30
Źródło informacji Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ