Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Karpacz 2022: polskie prawo farmaceutyczne powinno być interpretowane w określony sposób, a nie dowolnie

09.09.2022, 14:09aktualizacja: 09.09.2022, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
Polskie prawo farmaceutyczne to suma różnych regulacji prawnych, które są często różnie interpretowane – uważa prof. Mariusz Jabłoński z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Jabłoński wziął udział w panelu dyskusyjnym „Lekcje z pandemii. Jak regulacje apteczne mogą wspierać polskich pacjentów?”, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Według prof. Jabłońskiego, polskie prawo farmaceutyczne jest specyficznym elementem gałęzi prawa obejmującym sumę różnych regulacji prawnych, których stosowanie jest często dotknięte problemami interpretacyjnymi.

„ Z jednej strony są to przepisy, które dotyczą samego prawa farmaceutycznego, z drugiej mamy te dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, z kolejnej te, odnoszące się do samorządu aptekarskiego. Mamy więc konglomerat kilkuset regulacji prawnych, które wymagają stosowania w konkretnym przypadku” – powiedział prof. Jabłoński.

Rodzi to wiele trudnych dla farmaceutów sytuacji.

„Kiedy mamy do czynienia z kompetencjami różnych organów, w odniesieniu do tej samej sprawy, a na pewno do tego samego podmiotu, pojawiają się wątpliwości interpretacyjne z perspektywy oceny sytuacji przez jeden organ, albo drugi działający już w ramach reżimu innej regulacji ustawowej i aktu wykonawczego” – mówił prof. Jabłoński.

Innym problemem, z którym borykają się farmaceuci jest całkowity zakaz reklamy usług aptek i punktów aptecznych. Nie mogą nawet napisać na kartce powieszonej na szybie, że w aptece można sobie zmierzyć ciśnienie. Tymczasem na zachodzie Europy, np. w Wielkiej Brytanii, farmaceuci aktywnie doradzają pacjentom.

Na problemy ze stosowaniem prawa farmaceutycznego zwracał również uwagę inny uczestnik wspomnianego wcześniej panelu - Paweł Chrupek, dyrektor Wydziału Interwencji Procesowych Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

„Struktura inspekcji farmaceutycznej, o czym mówiono już wielokrotnie, jest rozdzielona pomiędzy Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tutaj pojawia się problem stosowania przepisów prawa, a właściwie braku jednolitości. Dlatego, że poszczególne wojewódzkie inspektoraty np. w Katowicach czy w Warszawie, mogą wydać zupełnie różne rozstrzygnięcia” – mówił dyrektor Chrupek.

Według niego taki stan rzeczy jest z punktu widzenia prowadzącego biznes wysoce niepożądany.

„Dla przedsiębiorcy najważniejsza jest stabilność prawa, stabilność orzecznictwa. Potrafi się on dostosować do każdych okoliczności pod warunkiem, że będzie mógł zaplanować prowadzenie działalności gospodarczej w konkretnym horyzoncie czasowym” – powiedział przedstawiciel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

XXI Forum Ekonomiczne odbywało się w dniach 6-8 września 2022 w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.09.2022, 14:09
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ